O podobě vlády chce Topolánek rozhodnout do večera

Kvůli další strategii při sestavování vlády se dnes v 17. hodin sejde v Praze výkonná rada ODS. Nejsilnější strana teď jedná o programu a složení druhého kabinetu Mirka Topolánka s ČSSD a KDU-ČSL. Hledání shody ale není jednoduché.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

ODS tvrdí, že jí strana Jiřího Paroubka klade "složitě přijatelné podmínky". Jablkem sváru jsou hlavně daňové a zdravotní otázky. Přitom už v pátek má Topolánek přinést na Hrad seznam ministrů příští vlády, kterou by mohl prezident jmenovat příští týden.

O tom, jak by si strany rozdělily ministerská křesla a kolik by jich na každou připadlo, se zatím podle místopředsedy ODS Petra Nečase hlouběji nejedná. I k tomu ale zřejmě zaujme večerní výkonný výbor občanských demokratů, jasné stanovisko.

"Pouze můžu říct, že je těžko představitelné, že by ODS jako vítěz voleb šla do vlády, ve které by byla v menšinovém postavení. Jsem si takřka stoprocentně jist, že dnešní jednání výkonné rady přijme příslušné usnesení, ve kterém nedovolí vstup ODS do vlády z minoritním postavením ODS," řekl Nečas.

Nejvyšší stranický orgán ODS - podle místopředsedy Petra Nečase - chce zrekapitulovat současný vývoj a doporučit další cestu k hledání východiska.

"To znamená, aby byla výkonná rada seznámena jako nejvyšší orgán ODS mezi kongresy se základními parametry politických jednání, která se vedou, a současně také, aby výkonná rada dala určité mantinely pro další postup. Byla nám mandát, který budeme moci uskutečnit v jednáních se sociální demokracií a dalšími demokratickými stranami," dodal. Nečas.

Pro ODS by byla nejlepší variantou vláda původní trojkoalice s lidovci a zelenými, kterou by sociální demokraté tolerovali. Takový model je ale pro ČSSD nepřijatelný.

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme