O víkendu třeba do ZOO

Nevíte kam o víkendu? Jaké akce se konají? Tak například štafetový běh po asfaltu na klasických lyžích. Pražská zoologická zahrada slaví 70. narozeniny a k jubileu si nadělila dva nové pavilony. Dozvíte se také, kde najdete výstavu o reálném socialismu. Pozveme vás také na nedělní drakiádu do Velkého Meziříčí. To vše a mnohem více v magazínu tipů Víkend začíná, který vysílá Český rozhlas 1 - Radiožurnál každý pátek v 10 hodin a 40 minut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes si připomínáme patrona českého státu svatého Václava. V různých městech proto připravili při této příležitosti řadu akcí - například ve Starém Jičíně na Novojičínsku se uskuteční tradiční běh hradní zříceninou, v Ostravě a v Úsilném na Českobudějovicku budou mít Svatováclavskou pouť. Ono se toho koná v sobotu a v neděli více - a pár takových tipů na volné chvíle prodlouženého víkendu vám přináší náš pravidelný páteční magazín.

Dnes - na svatého Václava slaví pražská zoologická zahrada už 70 let od svého založení. Proto v Tróji připravili dětský karneval. V 15 hodin se bude konat přehlídka masek a soutěž o masku neexotičtějšího zvířete. Nebudou samozřejmě chybět různé hry po celém areálu. - To vše dnes v pražské zoologické. - Ovšem zahrada si dala k narozeninám dárek - dva zbrusu nové pavilony. A jak dodává mluvčí Romana Anděrová, jsou svým způsobem unikátní.

Návštěvu pražské zoo si můžete ještě zpestřit. O tomto víkendu zde naposledy hraje svá představení divadlo Minor. Zítra - tedy v sobotu a v neděli, vždy ve 12:45 a ve 14:15 začíná pohádka "O hloupé žirafě a nezbedných pelikánech".

Poslední letošní safari nabízí o víkendu zoologická zahrada ve Dvoře Králové na Trutnovsku. Další příležitost projet se ve speciálních autobusech mezi zvířaty budou mít lidé znovu až na jaře příštího roku. Běžné expozice jsou návštěvníkům k dispozici po celý rok.

Atmosféru středověku zažijete už dnes ve Stadicích na Ústecku. Slaví tam totiž 160 let pomníku Přemysla Oráče. Ochutnáte tak například dobové kaše anebo na kamnech pečené placky, a také uvidíte budování středověkých vojenských přístřešků.

Odpoledne plné dostihů se uskuteční na závěr letošní sezóny zítra na Farmě Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku. Pro milovníky koní nachystali na sobotní odpoledne pořadatelé celkem šest dostihů pod názvem Královská podzimní steeplechase cross country.

Závěr letní lyžařské sezóny se v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku neobejde bez pořádných závodů samozřejmě recesistických. Připraven je druhý ročník soutěže nazvané "Chodské létobabí lýže". Jak nám řekl prezident "Chodské létobabí lýže" Pavel Morysek, bude se závodit v lyžování po asfaltu na klasických dřevěných lyžích.

V případě dobrých sněhových podmínek se soutěž nekoná. Začátek závodů je v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zítra ve 13 hodin. Už od 10 a pak také od půl sedmé večer bude připraven doprovodný program.

Babí léto - které na víkend předpovídají meteorologové - vás určitě vyláká na příjemné procházky. A když už se tak budete potulovat přírodou, můžete se podívat třeba na pouštění draků, které neodmyslitelně patří k podzimu. A o tom, že se dá v této disciplíně soutěžit, nás přesvědčí i příspěvek Petra Hladíka z brněnského studia Českého rozhlasu. Připravil pozvánku na nedělní Drakiádu do Velkého Meziříčí.

„Konec starých časů aneb život v reálném socialismu" - to je název nové výstavy, která byla otevřená v Muzeu Komenského v Přerově. Jak nám řekla jedna z autorek expozice Šárka Pajůrková, nejde o žádnou recesi. V muzeu totiž měli řadu předmětů, které nejde vystavit - jak dodává historička, v muzejních fondech se minulý režim výrazně projevil.

Nebude chybět třeba ani výstava tehdejších budovatelských plakátů. Expozice "Konec starých časů" bude v prostorách přerovského zámku k vidění až do konce listopadu.

Tři dny volna díky dnešnímu státnímu svátku doslova lákají k výletům anebo návštěvám nejrůznějších akcí. Stranou nezůstává ani středočeský region, jak to nyní potvrdí náš spolupracovník Ladislav Pavlík.

Přímo v Praze se můžete jít podívat do nového Muzea Kampa. To vzniká v bývalých Sovových mlýnech na břehu Vltavy. Jako první se zde představuje výtvarnice Jagoda Buičová, původem z bývalé Jugoslávie. Uvidíte expozici "Tkané objekty" zahrnující tapisérie, které letos mohli vidět návštěvníci nejstarší evropské přehlídky výtvarného umění benátského bienále. Mimochodem v sobotu a v neděli se v Sovových mlýnech na pražské Kampě koná Den otevřených dveří.

Na jedinečný ráz a přírodní hodnoty Českého středohoří se soustřeďují díla dosud největší výstavy malířů, kteří zobrazují tuto krajinu, na zámku v Duchcově na Teplicku. Expozice zahrnuje zatím nikde nevystavenou kolekci kreseb krajinářů vězňů v koncentračním táboře v Terezíně.

Kdo by neznal legendárního volkswagena "brouka". Sice se už tento typ nevyrábí, přesto má řadu příznivců. Třeba v Jeseníku, kde se o víkendu koná už 4. Mezinárodní sraz vozů VW /fau vé/ Brouk. Například v sobotu od 11 hodin proběhne závod ve sprintu a slalomu. Odpoledne program završí spanilá jízda Jeseníkem.

A ještě jeden tip - de facto sportovní - určitě vás nebo vaše děti může inspirovat, co s volným časem. V neděli na Staroměstském náměstí v Praze vyvrcholí ve 13 hodin cyklistické závody seriálu "Ve sportu je síla, v drogách smrt". Jedná se o finále soutěže, které se zúčastní vítězové obvodních kol závodů základních škol. Nebude ovšem chybět ani soutěž osobností a také profesionálů.

Podzimní část sezóny vodákům přeje. Kolega Jaroslav Zvára potvrdí, že podmínky jsou mimořádně příznivé

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme