Od smrti Michala Velíška uběhlo pět let

Televize Nova a Nadace Adra vyhlásí pátý ročník Ceny Michala Velíška za záchranu života. Od jeho vraždy na Karlově náměstí v Praze uplynulo dnes právě pět let. Zastal se tehdy napadené ženy a sám přišel o život. Jeho vrah David Lubina byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody na 25 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraň. Ilustrační foto.

Zbraň. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Tehdy v září upoutal výkřik ženy pozornost Michala Velíška, střihače televizní stanice Nova, který se procházel se svým dítětem v kočárku po parku na Karlově náměstí. Přispěchal na pomoc ženě, kterou ohrožoval neznámý muž pistolí. Padly dva výstřely, které Velíška zranily v oblasti břicha a zasáhly mu játra a ledvinu. Svému zranění podlehl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tehdejší události o vraždě Michala Velíška přiblížila Šárka Krososková

Po tehdy neznámém pachateli začala pátrat policie. Ředitel městské policie Vladimír Kotrouš připouští, že park na Karlově náměstí představuje určité nebezpečí: „Je to typické prostředí pro bezdomovce horšího ražení. Konzumují tam alkohol a drogy, z toho pak vyplývá násilná kriminalita.“

Jedná se ale také o pokusy o loupeže nebo znásilnění. Vrah David Lubina byl dopaden o tři týdny později. „Zjistili jsme možný výskyt pana Lubiny v Praze 9-Klánovicích. Monitorovali jsme jeho další pohyb, veřejnost k tomu pochopitelně taky přispěla,“ připomněl tehdejší události Josef Lottes z oddělení vražd. Lubina se později přiznal a byl odsouzen na pětadvacet let vězení.

Michal Velíšek byl in memoriam vyznamenán medailí za hrdinství. Nadace Adra navíc každoročně uděluje na jeho počest cenu pro ty, kteří prokázali statečnost při záchraně lidského života nebo zdraví.

Šárka Krososková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme