Odboráři ČT vyhlásili stávku

Nezávislá odborová organizace České televize v Praze odpoledne vyhlásila stávku. Tento krok zdůvodnila nerozhodností všech, kdo jsou povinni a oprávněni řešit dosavadní vývoj ve vysílání ČT. Po dobu stávky chtějí stávkující zaměstnanci televize i nadále zajišťovat úplné vysílání ve standardním rozsahu a podle programového schématu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prohlášení, které novinářům pomocí televizního přenosu přečetl šéf televizních odborářů Antonín Dekoj, se odvolání stávky podmiňuje ukončením přerušovaného vysílání televize a údajné cenzury ze strany vedení televize v čele s generálním ředitelem Jiřím Hodačem.

Generální ředitel České televize Jiří Hodač je přesvědčen, že stávka vyhlášená televizními odboráři, je nelegální. Podle něho pro ni nejsou žádné zákonné důvody a je vyhlášena v rozporu s platnými právními předpisy. Hodač tvrdí, že stávkující chtějí prostřednictvím akce uměle legalizovat svoji protiprávní a trestněprávní činnost a hrubé porušování pracovní kázně trvající už více než osm dní. Připomněl, že na osoby způsobující škodu ve výši desítek milionů korun bylo podáno už několik trestních oznámení. O situaci v České televizi jednal dnes Hodač s premiérem Milošem Zemanem. „Jednání probíhalo v Kramářově vile a trvalo téměř 1,5 hodiny. V průběhu schůzky generální ředitel ČT informoval předsedu vlády Zemana o aktuálním vývoji situace v České televizi,“ uvedl Hodačův sekretariát bez jakýchkoli dalších podrobností. Ještě dnes se má také uskutečnit schůzka Hodače s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Richardem Falbrem. Ředitelce zpravodajství České televize Janě Bobošíkové se dnes po 13. hodině opět nepodařilo dostat do zpravodajského velína. V něm je 50 zaměstnanců, kteří patří k lidem neuznávajícím zvolení nového generálního ředitele Jiřího Hodače. V budově zpravodajství zároveň bezpečnostní služba omezuje pohyb revoltujících zaměstnanců a dovnitř odmítá vpustit i novináře z jiných médií.

Bobošíková uvedla, že chtěla novinářům z dalších médií velín zpřístupnit. Marek Vítek z Krizového výboru ČT žurnalistům řekl, že zaměstnanci ve velíně dál připravují regulérní zpravodajství a obávají se, že by mohlo být narušeno. Dodal, že proti vstupu novinářů nic nemají, a pokud záleží na nich, mohou tam lidé z médií kdykoli, když k tomu dá Bobošíková svolení.

Senátor Jan Ruml oznámil, že policii do budovy televize už zavolal i on. Jak uvedl, chce jí sdělit svůj názor, že policisté nemohou na příkaz zaměstnavatele legitimovat své zaměstnance, jak učinil Hodač. „Myslím si, že byl porušen zákon,“ uvedl Ruml. V ČT už se objevili i další politici - čtyřkoaliční senátor Edvard Outrata či poslanec Unie svobody Pavel Svoboda. Vzbouření zaměstnanci přitom v neděli uvedli, že ve velíně už politiky nechtějí, aby nebyli spojováni s jakoukoli politickou stranou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme