Odboráři nechtějí přistoupit na navržené zvýšení platů

Odboráři nepřistoupí na zvýšení platů státních zaměstnanců pro příští rok o pouhé tři a půl procenta, jak navrhuje vláda. S tímto stanoviskem půjdou i na páteční jednání s ministry financí a práce a sociálních věcí. Vláda chce opětovným odložením zvýšení platů pracovníků veřejné sféry získat asi deset miliard korun na odstraňování povodňových škod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči | Foto: Jan Rosenauer

Podle odborářů by se ale měla finanční zátěž vyplývající z povodní rozložit rovnoměrně na všechny obyvatele. S určitým odkladem rozšíření platových tříd z 12 na 16 sice souhlasí, ale požadují, aby jejich příjmy vzrostly o sedm až osm procent. "Nižší číslo není přijatelné," říká s odkazem na očekávaný vývoj platů v podnikatelském sektoru předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

"Nemůžeme souhlasit s tím, aby došlo v rozpočtové a příspěvkové sféře k propadu platů oproti předpokládanému vývoji mezd v podnikatelské sféře, protože se domníváme, že to rozevření nůžek, které dneska je asi 13 procent, už je příliš velké."

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme