Odbory čekají na zprávu premiéra, co bude s jejich návrhem

Odboráři dnes od premiéra Petra Nečase očekávají zprávu, co se bude ve sněmovně dít s jejich návrhem na změny v zákoníku práce. Svazy připravily vlastní variantu toho, jak upravit tarifní odměňování zaměstnanců ve státní sféře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Zavadil - nový předseda ČMKOS. | Foto: Tomáš Adamec

Odbory požadují, aby vláda nerozšiřovala takzvané pásmové odměňování. Obávají se, že by ohrozilo automatické odměňování podle počtu odsloužených let.

Jednotlivé svazy navrhly kompromisní variantu, která by pro ně byla při úpravách platů ve státní sféře přijatelná. Jestli se ale podaří prosadit ve sněmovně, není jisté.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil návrhu příliš šancí nedává.

„Myslím si, že ani sněmovna, ani vláda nám neoznámí nic, co bychom nečekali. To znamená, že asi dojde k zamítnutí našeho návrhu. Pokud ne, budu jenom rád. Potvrdilo by se pak, že vláda skutečně hledá nějaká východiska. Domnívám se, že zatím je nehledala,“ uvedl Jaroslav Zavadil.

Podle premiéra Petra Nečase je ale návrh odborů návratem zpět úplně na začátek.

„Já jsem nabídl odborům jednání, ve kterém bychom vydefinovali, kde se ještě může pásmové odměňování používat. Chtěl bych velmi zdůraznit, že my neprosazujeme nějakou legislativní normu. To pásmové odměňování je již zavedeno. To, co my chceme, je poněkud rozšířit možnosti jeho používání,“ řekl Petr Nečas.

Kvůli snižování platů i změnám v tarifních tabulkách hrozí odbory od poloviny října stávkou.

Veronika Malá, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme