ODS a TOP 09 chtějí pokračování koalice, LIDEM se rozhodne večer

ODS a TOP 09 chtějí pokračovat ve vládní spolupráci. Jejich lídři se na tom shodli na dopolední koaliční schůzce na Úřadu vlády a dali to najevo i zástupcům strany LIDEM. Ta se k celé věci vyjádří večer po jednání svého vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba přichází na jednání stran vládní koalice | Zdroj: ČTK

„Naší prioritou bylo shodnout se na tom, kam směřujeme, proč chceme spolu spolupracovat. A necháváme teď prostor na kolezích z LIDEM, aby tuto situaci byli schopni přenést svému předsednictvu a tam došlo k tomu rozhodnutí,“ řekl po schůzce koaličních lídrů místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba.

Krizi v koalici vyvolalo před Vánoci nečekané odvolání předsedkyně nejmenší z vládních stran Karolíny Peake z postu ministryně obrany. Okamžitá reakce liberálních demokratů byla prudká a zavázala ministry této strany k podání demise do 10. ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dnešní jednání K9 jsme se ptali Karolíny Peake v poledních Ozvěnách dne. Situaci pak rozebral komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Po vánočních svátcích se ale začala rétorika uklidňovat. Ani dnešní jednání K9 nebylo podle předsedkyně LIDEM Karolíny Peake nijak vyhrocené.

„My jsme vyslyšeli výzvu ODS, která zazněla už před Vánoci, tedy zúčastnit se dnešního jednání se zástupci koaličních stran, a stejně tak dnes na tom jednání jsme se rozhodli vyslyšet výzvu pokračovat ve vyjednávání o koaliční smlouvě.“

„Nicméně tuto výzvu jak ODS, tak TOP 09 musíme dnes přednést na našem stranickém předsednictvu a v poslaneckém klubu. Večer k tomu za stranu LIDEM vydáme stanovisko,“ řekla Peake Radiožurnálu.

Nová smlouva do konce ledna

Nová koaliční smlouva, která se začala vyjednávat už před Vánoci, by podle Peake měla být hotová do konce ledna. Nejmenší koaliční strana chce do vyjednávání jít se svými programovými prioritami. O ty jde prý LIDEM daleko více než o lukrativní posty ve vládě.

„Jde nám o to, aby se po zbytek volebního období už nezvyšovaly daně, aby se redukovaly agendy a byrokracie tak, jak jsem ten návrh předložila vládě, a aby byly přijaty zásadní protikorupční zákony, které ještě nebyly dotaženy do konce,“ poznamenala šéfka nejmenší vládní strany.

Jméno budoucího ministra obrany podle ní zatím nepadlo, stejně jako otázka, která politická strana by ho měla nominovat. Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka má být novým ministrem obrany údajně odborník a mají se na něm dohodnout předsedové všech tří koaličních stran, možná už během dnešního dne.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme