ODS navrhuje vytvoření jediné vojenské zpravodajské služby

Poslanci rozhodnou příští týden o tom, zda vznikne jedna armádní tajná služba, nad jejíž činností by byla větší parlamentní kontrola. Vytvoření jedné zpravodajské služby, nazvané Vojenské zpravodajství, kterou by kontrolovala sedmičlenná poslanecká komise, navrhli poslanci ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas je přesvědčený o tom, že je v zájmu země nutné tuto normu schválit. "Je skutečností, že proti stávajícímu stavu se pod dozor kontrolního orgánu Poslanecké sněmovny pro vojenské obranné zpravodajství dostane i Vojenská zpravodajská služba. Ofenzivní rozvědka, která doposud stála mimo parlamentní kontrolu. To je myslím pozitivní krok a měl by být většinou sněmovny přivítán," řekl Nečas.

Pro sloučení vojenské kontrarozvědky a rozvědky do jedné služby jsou i poslanci nejsilnější vládní strany ČSSD a podle dosavadních informací není proti ani ministr obrany Karel Kühnl.

S takovouto dílčí novelou ale zásadně nesouhlasí poslanec KDU-ČSL Pavel Severa. Jak řekl Českému rozhlasu, trvá na tom, že přijetí normy není řešením a raději by přivítal celkovou důslednou reformu v této oblasti. "Má-li dojít ke sloučení vojenské části, tak říkáme, ať dojde i ke sloučení civilní části. To je však jenom jeden krok. Druhým krokem je nastavení takzvaného profesionálního orgánu, který by mohl zpravodajské služby kontrolovat efektivně, protože dodnes, jak já si myslím, ty kontroly, které máme přes naše poslanecké komise, nejsou dostatečné," objasnil svůj postoj Severa.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme