Osvobozující verdikt v metanolové aféře. Soud zprostil obžaloby údajného překupníka alkoholu

Jeden z prvních případů v metanolové aféře v úterý u ostravského soudu skončil zprošťujícím verdiktem. Soudce zprostil obžaloby údajného překupníka s otráveným alkoholem Petra Hlavu. Před čtyřmi roky ho poslal do vězení. Kauzu několikrát vrátil odvolací senát. Verdikt je nepravomocný.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zprostil Petra Hlavu obžaloby z obchodu s otráveným alkoholem | Zdroj: ČTK

Obchodník s alkoholem Petr Hlava měl podle obžaloby dodat do oběhu desítky lahví vodky s jedovatou směsí. Jeden muž pak zemřel, další mají vážné následky.

Jedovatou směsí se otrávil i bývalý horník Walter Skwara. „Člověka nenapadne, že je to otrávené. Cítím se blbě. Vidíte, jak špatně chodím," dodal Skwara.

Podle ostravského soudu se ale neprokázalo, že vodku s jedovatou směsí na trh uvedl právě Petr Hlava.

Existuje prý jen jediný důkaz prokazující Hlavovu vinu, a to je výpověď jeho údajného komplice Marka Ženíška, který už byl dříve pravomocně odsouzen k pětiletému pobytu ve vězení. A to je podle předsedy senátu málo. „Důkazy soud vyhodnotil jako nevěrohodné," řekla mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Jde už o čtvrtý rozsudek v této kauze. Viny byl obžalovaný zproštěn podruhé. Verdikt je ale nepravomocný, státní zástupce David Bartoš si nechal lhůtu pro případné odvolání.

„Počkám si na písemné odůvodnění rozsudku, pak se rozhodnu, zda podám odvolání," doplnil Bartoš.

První případ v metanolové aféře

Hlava podle obžaloby prodal v září 2012 Ženíškovi nejméně 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Opatřeny byly etiketou Helsinky Group a obsahovaly až 50 procent metanolu. Zabít mohly až 300 lidí.

Metanolová aféra

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s vysokým obsahem metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí.

Ženíšek je koncem října dal známému u zahradní chatky v Doubravě na Karvinsku. Muž alkohol s dalšími lidmi ještě týž den začal v chatce popíjet. Jeden z nich kvůli jedovatému alkoholu zemřel. Další měli vážné zdravotní problémy.

Poprvé se ostravský soud případem zabýval v srpnu 2013. Ženíšek a Hlava byli první, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Poprvé soud udělil dvěma mužům za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Vrchní soud ale verdikt zrušil.

Znovu byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví závadnými potravinami. Hlava vyvázl s podmínkou, Ženíšek měl jít do vězení na čtyři roky. I tento rozsudek nadřízený soud zrušil.

Třetí verdikt padl loni v květnu. Hlavu soud obžaloby zprostil. Ženíšek dostal pět let. Odvolal se, nadřízený soud ale trest potvrdil. Hlava se práva na odvolání vzdal, ale odvolal se státní zástupce. Vrchní soud pak nařídil další projednání, které skončilo dnes dalším zprošťujícím verdiktem.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme