Situace je kritická, Ústavní soud nebude moci bez lidí plnit svou funkci, apeluje na Senát Rychetský

Senát bude během dne schvalovat prezidentovy kandidáty na ústavní soudce. Největší šanci získat podporu má profesor ústavního práva Jan Wintr. Expředseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová zatím nemají nic jisté. A rozhodování Senátu bude bedlivě sledovat také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jak sám přiznává v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 9:39 31. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (archivní foto)

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pane předsedo, předpokládám správně, že výběr ústavních soudců bedlivě sledujete?
Samozřejmě že je zejména velice naléhavě třeba zvážit situaci, kdy už měsíc je Ústavní soud oslaben. Chybí nám tři soudci a tuto neděli končí mandát čtvrtému. A to je situace skutečně kritická, protože zákon o Ústavním soudu má jedno ustanovení, které říkalo, že Ústavní soud se ujímá výkonu své funkce složením slibu dvanáctého soudce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským

A teď se blíží situace, kdy nás nebude ani dvanáct. To znamená, že počínaje pondělím příštího týdne nebudeme moci řádně plnit svou ústavní funkci, zejména v oblasti rozhodování pléna Ústavního soudu. Takže velice intenzivně sleduji to, jestli se podaří jednak v Senátu získat shodu na nových kandidátech na členy Ústavního soudu a jestli pak pan prezident pokud možno co nejrychleji přikročí k jejich jmenování.

Rozumím vám správně, pane předsedo, že pokud dnes na půdě Senátu ke shodě nedojde a nebudou potvrzeni tři prezidentovi kandidáti na ústavní soudce, tak může být Ústavní soud i paralyzovaný?
Skutečně bych stál před situací, kdy bych nemohl svolávat zasedání pléna Ústavního soudu, jakmile nás bude méně než 12, a nemohli bychom rozhodovat zásadní věci. Situace je vážná a já pevně věřím, že Senát si uvědomí to, že Ústavní soud je svým způsobem nezastupitelnou institucí, zejména v oblasti ochrany lidských práv a svobod.

Vy sám v srpnu končíte v čele Ústavního soudu. Jeden z nových soudců by se mohl stát vaším nástupcem. Jaké schopnosti jsou z vašeho pohledu důležité pro vedení Ústavního soudu?
Pan prezident jmenuje nového předsedu Ústavního soudu ze všech soudců, nemusí to být zrovna z těch nových.

Ano, samozřejmě.
Bude mít k dispozici celý soudcovský sbor. Povinnosti předsedy Ústavního soudu jsou jednak zaměřeny dovnitř soudu a jednak navenek. Co se týče té první oblasti, tak předseda svolává většinou každý týden zasedání pléna a stanoví jeho program, pak to plénum řídí a musí ho dokormidlovat k tomu, když se přikročí k hlasování a přijímají se k rozhodnutí.

A co se týče navenek, tak ty povinnosti jsou svým způsobem zahraničněpolitické. Český Ústavní soud po dobu tří let předsedal Konferenci evropských ústavních soudů. Navíc tedy má velice úzké bilaterální vztahy zejména se slovenským Ústavním soudem, ale také s rakouským Ústavním soudem.

Mimochodem málo se ví, že první Ústavní soud na celém evropském kontinentu byl v roce 1920 československý a následován po několika dnech rakouským. Všechny ostatní evropské země zřídily ústavní soudnictví až po druhé světové válce.

Když se teď spekuluje, že by vaším možným nástupcem mohl být Josef Baxa, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu, má z vašeho pohledu schopnosti pro vedení Ústavního soudu?
Nepochybně je osvědčil. Pamatuji si, jak na zelené louce, bez jakéhokoli zázemí vybudoval Nejvyšší správní soud, vedl ho řadu let a Nejvyšší správní soud je dnes skutečně, zejména v právnické veřejné obci, velmi respektovanou institucí.

Kritika z řad ANO

Ještě jednu věc bych s vámi rád probral. Opoziční hnutí ANO nechce, abyste rozhodoval o jeho návrhu na zrušení části vládní novely o valorizaci důchodů, protože vyjadřuje pochybnosti o vaší nepodjatosti. Už jste se na Ústavním soudu zabývali otázkou, jestli se tohoto rozhodování budete účastnit?
Tím se můžeme zabývat podle, abych tak řekl, právních předpisů v okamžiku, kdy bude návrh podán, to znamená, kdy bude ta námitka podjatosti vznesena. V tu chvíli jsem povinen ji předložit plénu a plénum bez mé přítomnosti bude rozhodovat.

Rychetský nechválil změnu valorizace penzí, ale jednotu prezidenta a vlády, věří právník Rozehnal

Číst článek

Opozici se nelíbí, že jste se k novele, kterou napadá, vyjadřoval v médiích, že jste označil za správné, že prezident tu novelu podepsal. Neřekl jste si tímto o kritiku nebo o pochybnosti o vaší nepodjatosti?
Ti, kteří to takto vnímají, neznají dostatečně Ústavu. Já jsem charakterizoval ústavní vymezení postavení prezidenta republiky a podle Ústavy je prezident republiky součástí moci výkonné a vrcholným orgánem moci výkonné je vláda. Je tedy logické, že jsem upozorňoval na to, že jednou z ústavních funkcí prezidenta je, abych tak řekl, aby stál po boku vlády.

Lukáš Matoška, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme