Přínosem pro Ústavní soud bude Simon podle prezidenta mimo jiné svojí rozvahou, soudcovskou zdrženlivostí, bohatými zkušenostmi z různých stupňů soudní soustavy Česka i ze zahraničí.
„Myslím si, že asi budu liberálnější než aktuální většina soudního senátu, ale neřekl bych, že jsem progresivista,“ tvrdí nově jmenovaný ústavní soudce Jan Wintr.
Všichni hradní kandidáti na ústavní soudce dostali ve středu důvěru Senátu. Jan Wintr získal 64 ze 79 odevzdaných hlasů, Josef Baxa 63 a Daniela Zemanová 59 hlasů.
Pokud kandidáty Senát odmítne, Pavel by si přál, aby při respektu k tajnému hlasování bylo jasné, proč se tak stalo. „Považoval bych za solidní, aby byly jasně artikulovány výhrady,“ řekl.
Senát bude během dne schvalovat prezidentovy kandidáty na ústavní soudce. Rozhodování bude sledovat také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jak sám přiznává v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Jaké šance mají v Senátu Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová? Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál zjišťovaly, zda je horní komora parlamentu triu nakloněná.
„Mám vážné obavy, že jde o snahu prosadit praxi: My se dohodneme, my vám schválíme toho kandidáta a vy nám nominujete někoho, kdo se líbí zase nám,“ usuzuje politoložka Vladimíra Dvořáková.
Výbor pro lidská práva doporučil jak Wintra, tak i Baxu a Zemanovou. Jeho rozhodnutí se tak liší od názoru ústavně právního výboru, který minulý týden Baxu a Zemanovou nedoporučil.
„Ovšem hustota kouře naznačuje, že v Senátu je konzervativní, řekněme bendovské křídlo silné a že hoří touhou to prezidentovi pořádně zkomplikovat a nakonec si prosadit svou.“
Senátní výbor odmítl dva hradní kandidáty na Ústavní soud. Server iROZHLAS.cz zjišťoval, proč senátoři hlasovali, jak hlasovali. Vysvětlovat negativní verdikt se jim příliš nechtělo.
Zásadní bude ale podle prezidenta jednání celého Senátu, nikoliv jednotlivých výborů. Jména nominantů na soudce Ústavního soudu bude plénum probírat 31. května.
Okolo výběru ústavních soudců je rušno. „Nelíbí se mi způsob nominace,“ vzkazuje směrem k Hradu šéf ústavně právního výboru Tomáš Goláň. K Josefu Baxovi má také určité výhrady, odmítá ale říct jaké.
Na Ústavním soudu letos končí mandát sedmi soudcům, prvním třem již na počátku května. Pavel slíbil jména prvních kandidátů Senátu předložit co nejdříve.
Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května.
Libor Vávra vedl unii už dříve, později byl jejím čestným prezidentem. Ve funkci vystřídá končící šéfku stavovské organizace českých soudců Danielu Zemanovou.
„Zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ reagoval poslanec ODS a předseda sněmovního ústavně právního výboru Benda. Maláčová navrhuje buďto platy zmrazit na další dva roky nebo použít nový výpočet.
Prezident Zeman opět překvapil. Novým předsedou Nejvyššího soudu jmenoval dosavadního předsedu senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho, který není příliš známý.
„Společnost by měla znát uchazeče, o nichž prezident pro tuto funkci uvažuje, aby se k nim mohla vyjádřit. A o tato vyjádření by měl stát i prezident," řekla šéfka soudcovské unie.
Etika soudců se do popředí zájmu dostala začátkem roku. Tehdy vyšlo najevo, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce a scházel se s nimi.
Nová ministryně spravedlnosti uvedla, že podle ní by mohly zaniknout vrchní státní zastupitelství a soudy v Praze a Olomouci. Část pravomocí by mohla přejít na krajské žalobce a soudce.
Bezdůvodné střídání ministrů podle prohlášení unie „zakládá na pochybnosti, jestli je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.
Soudcovská unie odmítá, aby se taková změna řešila pozměňovacím návrhem, když se ministerstvo spravedlnosti chystá předložit velkou novelu zákona o soudech a soudcích.
Zatím není zřejmé, proč ho má ve funkci vystřídat poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. V prohlášení to v pátek uvedla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.