Pestrá víkendová nabídka

Harrachov znovu po roce přivítá vládce nejvyšších českých hor. Nová turistická sezóna dnes začíná na nejznámějším českém hradě Karlštejn. To jsou jen dvě témata z mnoha inspirací jak strávit dva volné dny. Zavítáme ale také třeba na výstavu unikátních map od Jana Ámose Komenského do Přerova a dozvíme se, jaké podmínky čekají na sjezdovkách a běžeckých tratích lyžaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlštejn | Foto: Jan Rosenauer

Krakonoš prý slibuje, že letošní zima ještě nekončí a že o zábavu rozhodně nebude nouze. Jeho vzkaz pro všechny návštěvníky Krkonoš tlumočí Zdeněk Novotný z Městského informačního střediska v Harrachově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z.Novotný: Krakonoš vzkazuje

Do nejvyšších českých hor nás pozval Zdeněk Novotný z Městského informačního střediska v Harrachově.

Nová turistická sezóna dnes začíná na nejznámějším českém hradě Karlštejn. Potrvá až do 24.listopadu a v jejím průběhu budou návštěvníkům zpřístupněny i nejcennější prostory hradu, Kaple svatého Kříže a deskové obrazy mistra Theodorika.

Výstavu nazvanou "Záhada pravěké těžby" si můžete o víkendu prohlédnout v Ostravském muzeu. Expozice představuje jedno z nejrozsáhlejších nalezišť pazourku ze starší doby bronzové na Znojemsku a děti si mohou přímo na místě vyzkoušet, jak naši předkové pazourek používali k výrobě kamenných nástrojů. Výstava je doplněna kolekcí kreseb Arnošta Hanáka, který se už několik let zabývá rekonstrukcí postav pravěkých lidí a zvířat.

Do historie můžete nahlédnout také na výstavě, která v těchto dnech probíhá na hradě v Mladé Boleslavi. K vidění tu jsou cínové předměty, které vznikaly v době od 16. do 19.století. Vedle běžného vybavení měšťanských domácností tu na vás čekají ukázky cechovních nádob a střeleckých talířů, kterými se ve 2.polovině 18.století proslavili cínaři z německé Žitavy. Další část výstavy představuje kameninové nádoby, mísy a talíře, pocházející převážně z českých manufaktur.

Jedinečný zážitek čeká dnes večer na všechny návštěvníky klubu Damúza v Řetězové ulici v Praze. Ze svých knih tu bude předčítat známý český spisovatel Jáchym Topol. Literární večer, který pořádá Goethův institut v rámci výstavy "Čitelnost světla", začíná přesně ve 20 hodin.

Chcete-li své známé ohromit originální módní kreací, můžete se o víkendu inspirovat v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Právě tam je totiž k vidění výstava současného britského textilního a módního designu. Jak ale potvrzují slova Brett Rogersové, která expozici do Prahy přivezla, inspirace to bude pro leckoho poněkud vzdálená.

Přehrát

00:00 / 00:00

B.Rogersová: Britský textilní design

Výstavu současného britského designu můžete vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Pokud se o víkendu vydáte do Jihlavy, můžete se těšit na mezinárodní plavecké závody s hvězdným obsazením. V bazénu v Rošického ulici se na "Axis Cupu" utkají stovky našich i zahraničních závodníků. Další informace připojuje naše spolupracovnice Věra Sedláčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Sedláčková: Plavecké závody

Na mezinárodní plavecké závody v Jihlavě nás pozvala Věra Sedláčková. Po písničce se společně vydáme do Bedřichova na velký lyžařský karneval, na festival irské kultury v Kladně a také na výstavu unikátních map v Přerově.

Právě dnes začíná v přerovském muzeu nová návštěvnická sezóna. Její novinkou je výstava unikátních map ze 17.století, které vlastnoručně vytvořil učitel národů Jan Ámos Komenský. Více Janě Zemkové prozradil ředitel muzea František Hýbl.

Přehrát

00:00 / 00:00

F.Hýbl: Mapy Komenského

Výstavu map, pocházejících z dílny Jana Ámose Komenského, můžete vidět v přerovském muzeu.

Velký karneval na lyžích vypukne dnes odpoledne v Jizerských horách. Svátek má Bedřich a tak prý musí oslavovat celá obec Bedřichov. Součástí karnevalu bude rej masek, diskotéka na lyžích a v půl sedmé večer skupinový sjezd s loučemi. Oslavy uzavře velká ohnivá show. S velkým zájmem účastníků počítají i pořadatelé recesistických letů na saních, které začínají v sobotu ve 14 hodin v Plavech u Tanvaldu.

Koncertem skupiny Shannon dnes v Kladně pokračuje Festival irské kultury. Koncert začíná ve 20 hodin v Kinokavárně v ulici Josefa Hory.

Členy skupiny Beatles po jejich posledním společném koncertu, mladičkou Brigitte Bardotovou s milencem a další hvězdy světového showbyznysu zachytil kolem roku 1968 svým objektivem český fotograf Oldřich Karásek. Jeho snímky z Londýna, který byl v té době středem společenského života, si můžete až do konce března prohlédnout v pražské kavárně Caffeshion. Oldřich Karásek pracoval koncem 60.let pro zpravodajskou agenturu, která zásobovala italský mediální trh novinkami ze života slavných umělců. Jak sám tvrdí, s mnoha slavnými lidmi se znal osobně a Ringo Starrovi prý dokonce pomáhal s výběrem jména pro jeho potomka.

Šest desítek exponátů zahrnuje výstava tzv. ohýbaného nábytku v Okresním vlastivědném muzeu ve Vsetíně. Až do 1.dubna tu mohou návštěvníci obdivovat různé druhy nábytku ze 70.let 19.století. Nejstarším a nejvzácnějším exponátem je boppardská židle, kterou kolem roku 1830 vyrobila firma Thonet.

S celoživotní tvorbou významného českého malíře, grafika a ilustrátora Maxe Švabinského se mohou seznámit všichni, kdo o víkendu zamíří do muzea v Karlových Varech. Expozice zahrnuje pět desítek děl, která Mistr vytvořil v době od konce 19. do poloviny 20.století. Nejzajímavějším vystaveným dílem je čtyřdílný eroticky laděný cyklus dřevorytů, známý pod názvem Rajská sonáta.

I přes další vlnu teplého počasí jsou podmínky pro zimní sporty na českých horách příznivé. Více už dodává kolega Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Zvára: Podmínky na horách

Čerstvé informace pro vyznavače zimních sportů připravil Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme