Rok 2024 bude začátek pozitivního obratu, doufá Petr Pavel. Exministr Havlíček projev označil za provládní

Prezident Petr Pavel vystoupil s prvním novoročním projevem ve funkci prezidenta. Zmínil ekonomické výzvy Česka, zhodnotil stav domácí politiky a připomněl 20., respektive 25. výročí přistoupení k EU a NATO. Jeho slova kvitují vládní politici. Z pohledu Aleny Schillerové (ANO) projev spíše připomínal jako když pejsek s kočičkou vaří dort. „Od každého trochu, ale vlastně nic podstatného nic,“ řekla pro Radiožurnál.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:25 1. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezindent Petr Pavel

Prezindent Petr Pavel | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident neopomněl připomenout tragédii z filozofické fakulty. „Nesmyslná ztráta tolika ve většině případů mladých životů, v nás vyvolala obrovský smutek, lítost, ale i niterný vztek. Přestože v nás tyto pocity zůstanou dlouho, jako společnost musíme především překonat strach. Nemůžeme si nechat vzít radost ze života a naději v lepší časy,“ řekl.

Z generála hlavou státu, ale co dál? Prezidentu Pavlovi chybí politické zkušenosti, i proto se zatím spíš učí

Číst článek

Petr Pavel mluvil o domácí politice a nepopulárních krocích, které vláda přijala a s nimiž sám ne vždy souhlasil. Vyzdvihoval však: „Nalézat shodu v pěti je jistě složité, jsme již dva roky takových svárů ze strany vlády ušetřeni.“

V roce 2024 si Česká republika připomene výročí vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. Prezident Pavel mluvil o zárukách, které pro zemi z členství v těchto organizacích plynou.

Apeloval však také na plnění závazků – odvádění dvou procent HDP na obranu v případě NATO a přijetí společné měny euro u EU.

Přečtěte si celý projev prezidenta Petra Pavla ZDE.

Novoroční projev Pavla: Mou snahou je zviditelňovat, co stojí ve stínu, a nastolovat přehlížená témata

Číst článek

Ohlasy z politické scény na sebe nenechaly dlouho čekat. Jako pozitivní projev hodnotili slova prezidenta Pavla politici z vládní pětikoalice. 

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že to byla promluva důstojná. „Důležité bylo to, že vypíchl to pevné ukotvení Česka v EU a v NATO jako záruku bezpečí,“ poznamenal pro Radiožurnál.

„Těší mě, že pan prezident neopomenul zmínit závazky, které naše země má, jako je přijetí eura. Už jsme čekali příliš dlouho,“ reagoval zase ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

„Prezident Petr Pavel v projevu nikoho neurazil, nerozděloval společnost, nepoklonkoval Rusku, mluvil o nutnosti přijetí eura a soustředil se na budoucnost místo utápění se v minulosti,“ napsala na sociální síti X předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf lidovců Marian Jurečka a ministr práce a sociálních věcí přivítal povzbudivá slova prezidenta Pavla. Obdobně se vyjádřil také premiér Petr Fiala (ODS).

Ze strany opozice nezněla jenom slova chvály. „Určitě bylo na místě, že prezident začal obrovskou tragédii, která se dotkla nás všech, která se stala před filozofickou fakultou. Byla to rána do srdce našeho národa, takže bylo naprosto na místě, že to neopomenul,“ ocenila předsedkyně poslaneckého klubu a místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. 

Dále už z jejího pohledu projev spíše připomínal jako když pejsek s kočičkou vaří dort. „Od každého trochu, ale vlastně nic podstatného nic,“ řekla Schillerová pro Radiožurnál.

Stranický kolega Karel Havlíček byl ještě kritičtější. „Byl to provládně laděný projev,“ nelíbilo se 1. místopředsedovi hnutí ANO. Řekl, že z prezidentových slov budou mít radost ti, kteří volili pětikoalici a kteří chtějí euro. Ve vysílání ČT24 naopak Petru Pavlovi připomněl, že nereflektoval situaci seniorů.

Pavel podepsal možnost delších směn lékařů a zrušení úpravy přesčasů. Pracovat budou moci až 24 hodin

Číst článek

Negativní hodnocení přišlo i od předsedy SPD Tomia Okamury: Svým projevem místo aby spojoval, tak rozdělil společnost, kdy kritiky vlády označil za populisty a extremisty. „Projev pana prezidenta byl projev na podporu Fialovy vlády a snahou vyvinit vládu, s jejíž podporou pan prezident kandidoval, za její chyby a lhaní,“ řekl agentuře ČTK. 

Projevy prezidentů

Tradici novoročních projevů zahájil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Později ale začal vystupovat s vánočními projevy. Tuto tradici dodržovali také Edvard Beneš a Emil Hácha. Vánoční projevy zrušil až první komunistický prezident Klement Gottwald, který začal poselství národu přednášet na Nový rok.

Novoroční projevy měli také prezidenti samostatné České republiky Václav Havel a Václav Klaus. Tradici narušil Miloš Zeman, který v roce 2013 vystoupil s projevem 26. prosince. Změnu termínu zdůvodnil tím, že chce navázat na zvyk z první republiky. Vánoční a novoroční projevy z let 1935 až 2023 si připomeňte zvukem i textem zde.

Dosud s projevem vystupoval 1. ledna premiér Petr Fiala z ODS, rozhodl se ho ale přesunout právě kvůli Pavlově návratu k novoročním poselstvím.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme