Petr Pithart prezidentským kandidátem lidovců

Předsednictvo a celostátní výbor KDU-ČSL oficiálně nominovaly Petra Pitharta jako kandidáta do prezidentských voleb. Tím, jak řekl Radiožurnálu mluvčí lidovců Ondřej Jakob, začíná Pithartovi náročná práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart | Foto: Vladislav Kulhavý

"Nyní ho čeká období, kdy bude objíždět všechny naše krajské organizace. Bude s nimi hovořit o svých myšlenkách, podpoře a ideálech v této funkci a v prosinci bychom měli mít celostátní konferenci, která tuto nominaci podpoří," uvedl Jakob.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Jakob: Kandidatura P. Pitharta

Lidovci jsou druhou parlamentní stranou, která určila svého kandidáta na prezidenta. První byla ODA, když oficiálně oznámila nominaci senátorky Jaroslavy Moserové.

Také sociální demokracie bude mít nejspíš vlastního kandidáta na funkci prezidenta. Potvrdil to v pátek člen užšího vedení ČSSD, vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Svého favorita na Hrad chtějí sociální demokraté vybrat a představit co nejdřív. "Já považuji situaci zralou pro to, aby sociální demokracie jako nejsilnější politická strana, navíc strana vládní, v těchto prezidentských volbách postavila vlastního kandidáta," uvedl Rychetský. "Soudím, že už je rozhodnuta tak učinit," dodal.

Případnou nominaci Miloše Zemana do této funkce Rychetský vidí spíše skepticky. Bylo by sice podle něho dobré, kdyby byl prezidentem člověk, jenž byl léta v čele ČSSD. Připomněl ale, že volba hlavy státu je v obou komorách parlamentu tajná. Podle Rychetského musí Lidový dům vybrat vybrat kandidáta, který bude skutečně průchodný.

Zeman v minulosti opakovaně prohlašoval, že kandidovat nechce. Přiměla by ho k tomu podle jeho vyjádření pouze "krajně nepravděpodobná krizová situace, kdy by žádný jiný kandidát nebyl průchodný".

V prezidentském úřadu by Zemana zřejmě rádi viděli místopředsedové sociálních demokratů Zdeněk Škromach a Petr Lachnit. Nedávno bývalého šéfa Lidového domu podpořili jeho spolustraníci z organizace ČSSD Prahy 10.

Očekává se, že Ústřední výkonný výbor ČSSD se bude 14. září zabývat možností vyhlásit o prezidentském kandidátu vnitrostranické referendum. Rychetský ale referendum za časově nezvládnutelné. Podle jeho názoru by měl Lidový představit kandidáta dříve než v listopadu nebo v prosinci.

V ČSSD se objevila v souvislosti s volbou prezidenta kromě Zemana také jména ombudsmana Otakara Motejla, rektora Ivana Wilhelma, lékaře Zdeňka Dienstbiera a exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme