Platy v zemědělství porostou

Platy rolníků se příští rok zvednou o 600 až 800 korun za měsíc. Na růstu mezd zemědělců o sedm a půl procenta se dohodli zástupci zaměstnavatelských svazů a odborů. Průměrná mzda v zemědělství za letošní první pololetí byla 11 700 korun měsíčně. Šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek říká, že růst platů o 7,5 procenta je rozumným kompromisem v rámci možností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemědělství

zemědělství | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Průměrná mzda v zemědělství za letošní první pololetí 11 700 korun měsíčně zaostává zhruba o třetinu za celorepublikovým průměrem. Právě nízké platy jsou podle šéfa zemědělských odborů Bohumíra Dufka jedním z důvodů, proč lidé práci v zemědělství opouští. "Není to jenom kvůli platům. Je potřeba si říci, že práce v zemědělství je složitá, v drtivé většině jde o 360 dní v roce. A řekněme si otevřeně, že zemědělci v celé Evropě mají cca o 20 procent nižší platy, než jsou průměry v hospodářství."

Zaměstnanci v zemědělství budou mít navíc ještě několik výhod. Například pět týdnů placené dovolené. "Pokud dostanou výpověď podle paragrafu 46 Zákoníku práce, bude jim náležet ne dvouměsíční ale tříměsíční odstupné. Pokud se budeme bavit o rekvalifikacích v rámci zemědělství, tak jim bude vyplacen stoprocentní průměr výdělku. A pak jsme ještě jednali o 100korunovém příspěvku na důchodové připojištění, pokud si o něj zaměstnanci požádají."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme