Počasí láká o víkendu na výlet či na vodu

Před námi jsou dva volné dny. Nevíte, kam se vydat, co dělat? Pravidelný páteční magazín víkendových tipů Radiožurnálu vám určitě dobře poradí. Můžete se třeba vydat na dálkový pochod, prohlédnout si nejnovější kuriozity v muzeu rekordů či navštívit pohádkový svět. Letní počasí zase určitě nedá spát vodákům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodáci | Foto: Jan Rosenauer

Začneme tipem pro milovníky dálkových pochodů a cykloturistiky - organizátoři chystají už 12. ročník pochodu Václavice - Havlovice. Startuje se zítra od 7 do 11 hodin. Jít můžete pěšky anebo si zvolit některou z cyklistických tratí. Začátek je u vlakové zastávky ve Václavicích, to ale podle organizátorky Ludmily Pohankové neplatí o jedné speciální trase.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pohanková: Pochod Václavice - Havlovice

Chcete-li vidět kuriozity, rekordy a další zajímavosti, tak snad první místo, které vás napadne, je Pelhřimov. Tamní muzeum rekordů a kuriozit jich opravdu nabízí hodně - více než 100 trojrozměrných předmětů a také fotogalerii, která mapuje nejunikátnější výkony. Jak dodává Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, také letos přibyly nové exponáty .

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Marek: Nové exponáty muzea rekordů

Máte rádi dobré víno? Spěchejte tedy zítra do zámku Mikulov. Po obědě od 14 hodin tam začíná šampionát českých vinařů. Budete tak u toho, až poteče proudem nejchutnější tuzemské víno a vyhlášen bude nejúspěšnější český vinař.

Na historickou bitvu z doby vpádu Švédů do Čech vás zvou více než dvě stovky šermířů z celé republiky, ale i Polska a Slovenska. Bojovat se bude od 14 do 17 hodin na zámku v Brandýse nad Labem v okrese Praha-východ.

Pražské výstaviště zase zve na mezinárodní knižní veletrh. K vidění je tam literatura z téměř 28 zemí světa. A svou produkcí se chlubí přes 230 domácích nakladatelů.

A konečně - nezapomeňte, že v neděli 12. května začíná Pražské jaro. Jako tradičně ho otevírá večerní koncert, Smetanova Má vlast. V přímém přenosu si ji můžete poslechnout na Českém rozhlase 3 - Vltavě.

Tip na výlet vás tentokrát zavede za pohádkou do Plzně. V areálu výstaviště máte možnost vrátit se do dětství, do říše pohádek. Arabela, Třetí princ, Hrátky s čertem, Pyšná princezna nebo Princezna ze mlejna, to je jenom část pohádkového světa, který vás zcela pohltí. Více už prozradí jeden z organizátorů výstavy Josef Pecl.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pecl: Pohádkový svět v Plzni

Milovníci jednostopých vozidel a motokrosu si přijdou na své v sobotu. V areálu Svaté Pole u Horažďovic na Klatovsku se jede třetí závod Mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu mládeže od 4 do 12 let ve třídách 50, 65 a 85 kubických centimetrů. Podle Martina Mídy z pořádajícího Motokrosklubu se opravdu bude na co koukat.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Mída: Motokrosové závody mládeže

Majitelé historických vozidel a datumem výroby od roku 1945 si v sobotu dali dostaveníčko na středověkém hradě Helfštýně. Závod veteránů zvaný Helfštýnský okruh už tradičně odstartuje dopoledne z Lipníka nad Bečvou a první závodníky můžeme na hradě očekávat okolo poledne.

Na čerstvý archeologický objev se můžete jet podívat do Olomouce. U tamní tržnice archeologové objevili zbytky opevnění z poloviny 18. století, které mělo Olomouc chránit před nájezdy pruských válečníků. Zdi i s vodním příkopem nechala vybudovat Marie Terezie.

Jestlipak víte, že už hojně rostou houby? No ano! Například čirůvky májovky - najdete je na travnatých místech, polních cestách, okrajích lesů i v sadech.

Na kurtech Plážového sportovního klubu v Praze na Pankráci začíná o víkendu sezóna volejbalu na písku.

Kompletní výkvět nejlepších současných českých cyklotrialových jezdců se představí tuto sobotu v Brně - Kníničkách ve druhém závodě letošního seriálu mistrovství České republiky.

Téměř letní počasí - to je ta pravá chvíle pro vodáky. Pro ně má informace Jaroslav Zvára.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zvára: Informace pro vodáky

Příjemný víkend přejí autoři tipů Petr Doležel a Zuzana Bančanská.

Petr Doležel, Zuzana Bančanská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme