Počasí pěstitelům nepřálo. Pozor na nepoctivé prodejce ovoce a zeleniny, varuje inspekce

Nepoctivých prodejců ovoce a zeleniny v Česku může být letos víc než jindy. Obává se toho Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Prodejci například vydávají plodiny z dovozu za české, protože víc prodají. A letos počasí v Česku pěstitelům moc nepřálo. Inspektoři si proto na nepoctivce chtějí posvítit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovoce | Foto: CC0 Public domain, Lustrous

Počasí letos českým pěstitelům ovoce a zeleniny nepřálo. Mrazy poničily část úrody třeba meruněk nebo broskví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počasí pěstitelům nepřálo. Pozor na nepoctivé prodejce ovoce a zeleniny, varuje inspekce. Téma pro Evelynu Kulíškovou

Někteří prodejci v tom můžou podle mluvčího Státní zemědělská a potravinářská inspekce Pavla Kopřivy vidět příležitost, jak si nepoctivě přivydělat. Zboží z dovozu totiž označí jako české, kterého bude letos méně.

„Velká část spotřebitelů vědomě preferuje tuzemské čerstvé ovoce z toho důvodu, že bylo sklizeno v době vrcholné zralosti, má optimální nutriční hodnoty. Na rozdíl od ovoce, které když přijíždí přes polovinu kontinentu, tak bylo pravděpodobně sklizeno před optimální dobou zralosti," popsal Kopřiva.

Mrazy ničily sady už druhý rok za sebou. Ovocnáři přišli o čtvrtinu úrody za půl miliardy

Číst článek

Sezona jahod je nyní v plném proudu a inspektoři už evidují pochybení u téměř 40 procent kontrol. Bude jich proto víc než v minulých letech.

Inspektoři se snaží vypátrat původ ovoce a zeleniny až doslova na pole, kde měly vyrůst. Ověřují dokumentaci, přes sklady až k pěstitelům.

Inspekce připouští, že se setkává opakovaně s případy, kdy prodejci tvrdí, že nakupovali od nějakého pěstitele, který vzhledem k velikosti pole nemohl tolik zboží dodat.

Při udělování sankcí inspektoři posuzují několik okolností. Třeba jestli se prohřešky opakují. Pokuty můžou dosahovat řádově desítek nebo stovek tisíc korun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme