Podle ombudsmana je ústavní péče o děti v České republice roztříštěná

Děti, které vyžadují zvláštní péči, končí v Česku mnohdy zbytečně v různých ústavech, celý systém je roztříštěný a málo se opírá o pomoc rodiny. Upozornil na to v dnes zveřejněné zprávě Úřad veřejného ochránce práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka hodin

Výuka hodin | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Podle Petry Zdražilové z kanceláře ombudsmana jsou stále běžné případy, kdy jsou děti umístěny do ústavního zařízení jenom proto, že se rodině nedostane odpovídající pomoci.

„To souvisí s tím, že sociální pracovnice jsou vytížené, probíhá nedostatečná sociální práce, ale souvisí to také s tím, že je nedostatek terénních a ambulantních služeb, které by rodině poskytly podporu a pomoc,“ uvedla Zdražilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřad veřejného ochránce práv totiž vydal zprávu týkající se ústavní péče o děti v ČR. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal Petry Zdražilové z kanceláře ombudsmana

Úřad veřejného ochránce práv poukazuje mimo jiné i na to, že někdy děti končí v ústavních zařízeních i ze sociálních důvodů, i když podobnou praxi opakovaně kritizoval Evropská soud pro lidská práva.

„I když prvotní impuls může být nedostatek finančních prostředků, pak se na to nabalují další problémy, jako může být záškoláctví nebo že rodina neumí s penězi ani hospodařit. Tady právě chybí sociální práce,“ podotkla Zdražilová.

Péče o děti, které skonči v různých typech zařízeních na základě rozhodnutí soudu nebo na žádost rodičů, spadají pod působnost ministerstev školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí. To podle zprávy vede k roztříštěnosti péče.

„V současné době nutno podotknout, že se pracuje na národním akčním plánu transformace a sjednocení péče o ohrožené děti, takže dotčená ministerstva nějaké kroky podnikají. Ale na druhou stranu je nutno poukázat na to, že ochránce na tuto situaci upozorňuje už od roku 2006,“ připomněla Zdražilová.

Kancelář veřejného ochránce práv má dohled nad dětmi v ústavní péči ve své gesci pět let. Dnes zveřejněná zpráva vychází z dat po čtyřech měsících prověrky zařízení pro děti, jako jsou dětské domovy, výchovné ústavy, kojenecké ústavy nebo dětské psychiatrické léčebny. Kontroly jejich fungování budou pokračovat až do konce roku.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme