Podle prezidenta Zemana by se česká armáda mohla zapojit do mírové mise OSN na Golanech

Prezident Miloš Zeman by uvítal, kdyby se Česká republika více zapojovala do mírových misí OSN. Reagoval tak na vývoj v Sýrii. Podle Zemana by české jednotky mohly působit v Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem. Rakousko totiž oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důstojníci mírových sil OSN jsou častými hosty pivovaru

Důstojníci mírových sil OSN jsou častými hosty pivovaru | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Zejména vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění onoho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž České republiky,“ uvedl Miloš Zeman na schůzce s českými velvyslanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu odborník na obranu z ČSSD Jan Hamáček

Prezident také upozornil na to, že veškeré náklady spojené s vojenskou misí by hradila OSN:

„Tato operace je financována z fondů Organizace spojených národů, a nezatěžuje tedy český rozpočet.“

„Stanovisko pana prezidenta mne překvapilo, protože situace v Sýrii se mění každým okamžikem. Je potřeba k tomu přistupovat velmi obezřetně. Pokud by se snad mělo jednat o tom, že se Česká republika této mise zúčastní, tak se taková věc musí úzce koordinovat s velením mise, která je v současné době pod indickým velením, a samozřejmě s OSN,“ říká odborník na obranu z ČSSD Jan Hamáček.

Spojenci jsou připraveni k útoku v Sýrii. O chystané operaci už informovali syrskou opozici

Číst článek

„Pokud by se vláda rozhodla, že opravdu chce vyslat české jednotky na Golanské výšiny, pamatuje na to ústavní zákon 110 z roku 1998, který ve svém článku 11 říká, že v případě, kdy je poslanecká sněmovna rozpuštěna, o vyslání ozbrojených sil České republiky do zahraničí má právo rozhodnout senát,“ vysvětluje Hamáček s tím, že sociální demokracie, která má v senátu většinu, obecně podporuje účast České republiky v misích OSN. O věci ale nejde rozhodnout v horizontu týdnů.

„Myslím si, že než bude rozhodnuto, tak bude mít Česká republika novou poslaneckou sněmovnu,“ dodává Jan Hamáček.

Podle velvyslance ČR v Izraeli Tomáše Pojara je v zájmu celého světa, aby byl na Golanských výšinách klid.

„Myslím si, že čeští vojáci tam každopádně budou žádáni,“ uvedl Pojar ve Dvaceti minutách Radiožurnálu a dodal, že OSN vyjádřilo svůj zájem nahradit odcházející rakouské vojáky misí z jiné země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý

Skeptický je ale bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý:

„Jsem docela dost zdrženlivý v tom, aby naši vojáci byli používáni jako pozorovatelé v misích OSN. Taková mise není zpravidla moc sofistikovaná. Vojáci mají potenciál, který se vloží do jejich výcviku a přípravy, maximálně využít. Mise OSN mají také velice slabý mandát a pozorovatelé nejsou schopni mimo vlastního pozorování dělat nic jiného.“

„Obávám se, že žádná z pozorovatelských misí nezvyšovala prestiž státu ani armády. Něco jiného je ochrana proti zbraním hromadného ničení. To jsou ti slavní chemici, které máme dobře vycvičené a připravené. To by ale bylo nasazení jiného typu,“ říká Šedivý.

USA tvrdí, že mají důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii a hrozí zásahem

Číst článek

Golanské výšiny | Foto: Český rozhlas

Alžběta Havlová, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme