Policie hledala na dvou státních zastupitelstvích důkazy ke kauze Pandur

Útvar pro odhalovaní organizovaného zločinu hledal důkazy o úniku informací na Vrchním státní zastupitelství v Praze i na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Důvodem je únik citlivých údajů z trestního řízení, které se týká prověřování zakázky na nákup obrněných transportérů Pandur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněný transportér Pandur

Obrněný transportér Pandur | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

O prohlídku požádalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pod kterého případ úniku informací spadá - potvrdil jeho šéf Ivo Ištvan:

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

„V souvislosti s výkonem dozoru požádalo příslušný soud o vydání povolení k prohlídce nebytových prostor. A to všech kanceláří, které s předmětnými písemnostmi přišly do styku. Takže na základě tohoto povolení proběhly ony prohlídky.“

Jak Českému rozhlasu potvrdil první náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž, akce pro ně nebyla překvapením - prověřením úniku totiž sami pověřili Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Při policejní kontrole prý rozhodně nefigurovaly žádné kukly a samopaly: „Naprosto ne, policisté se chovali naprosto korektně a my jsme jim vyšli vstříc, poskytli jsme jim maximální součinnost.“

Policie prověřuje i své kolegy, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka. Řízení vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Média 11. května zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, ve které může jít o vysoké úplatky.

Cílený únik

Vlastimil Rampula, který vede pražské Vrchní státní zastupitelství naznačil, že by se kauza mohla týkat dvou žalobců z Vrchního a jednoho z Nejvyššího státního zastupitelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil na Radiožurnálu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

„Ve věci je vedeno trestní řízení a proto se nechci dopouštět žádných spekulací. Jakákoliv informace navíc by v současné době byla čirou spekulací. Mohu říci jen to, že protokol o výslechu svědka byl skutečně jak na Vrchním státním zastupitelství v Praze, tak na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně,“ říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Zeman považuje únik informací za velmi závažný: „Jestliže uteče informace o utajovaném svědkovi, o obsahu jeho výpovědi a o jeho identitě, je to skutečně varující. Svědek se neutajuje pro nic za nic. Svědek se cítí být ohrožen. Proto jsem také urychleně informoval rakouskou stranu, aby si přijala příslušná opatření k ochraně toho svědka.“

„Dozajista se jedná o cílený únik informací. Nedokážu si totiž představit, že by se informace o utajovaném svědkovi dostala ven jakýmsi opomenutím či nedbalostí,“ uvádí Zeman a dodává:

„V takové věci není možné přivírat oči a je nutné zahájit příslušné úkony trestního řízení a netvářit se, že vedeme nějaké vnitřní šetření a spokojíme se s jeho výsledkem.“

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Ivan Holas, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme