Policie našla pod podlahami tří skladů nelegální líh za téměř 300 milionů korun

Vyšetřování metanolové kauzy dovedlo policii k dalším tajným zásobám černého lihu. Na třech místech České republiky objevili kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podzemní nádrže, které ukrývaly milion litrů nezdaněného lihu. Je to množství, které by spolehlivě zaplnilo plavecký 25metrový bazén.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie našla milion litrů nezdaněného alkoholu pod zemí. Dvě nádrže byly v areálu Morávia-Chem V Hrobicích na Zlínsku

Policie našla milion litrů nezdaněného alkoholu pod zemí. Dvě nádrže byly v areálu Morávia-Chem V Hrobicích na Zlínsku | Zdroj: ČTK

Objemné nádrže byly nalezeny v opuštěných halách využívaných firmou MORÁVIA-CHEM Hrobice. Konkrétně se jednalo o areál bývalé likérky Daněk v Ostravě Mariánských Horách, areál bývalé cihelny v Háji u Duchcova a areál firmy MORÁVIA-CHEM v obci Hrobice u Slušovic.

Policisté po nich pátrali už v minulosti, nic ale nenašli. Obří tanky byly totiž přikryté vrstvou betonu. „Naši detektivové prohlídku v těchto prostorách už jednou dělali, ale až po dalším rozpracování jsme zjistili, že některé nádrže byly schované až dva metry pod zemí. Bylo to upravené tak, aby je nikdo nebyl schopný nalézt. Až sami jsme nad tím sofistikovaným způsobem uložení žasli,“ potvrdil Robert Šlachta, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie objevila pod zemí cisterny se zhruba milionem litrů nezdaněného alkoholu. O případu mluvili na Radiožurnálu ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, který vede speciální tým Metyl

Na základě dalšího vyšetřování byli pak k vyhledání těchto úkrytů přizváni odborníci z oboru geologie z Vysoké školy báňské v Ostravě i soukromých firem, kteří za pomoci speciální techniky místa úkrytů lokalizovali.

Když se k nim pak vyšetřovatelé za pomoci zbíječek a bagrů dostali, objevili nádrže s 96procentním lihem. V podzemí byl už delší dobu. „Je vidět, že skladiště nebyla dlouhou dobu používána. Některé stavební úpravy byly někdy před osmi lety, možná devíti,“ uvedl Šlachta.

Celkem tak bylo zajištěno cca milion litrů lihu. V případě, že by došlo k prodeji takového množství, vznikla by České republice na neodvedené spotřební dani škoda téměř 300 milionů korun.

Policie zatím nezjistila, kudy se nádrže napouštějí a vypouštějí

Ojedinělá je podle kriminalistů důmyslnost úkrytu. Ani teď totiž policie nemá zmapováno, kudy se nádrže napouštěly a vypouštěly. „To je další věc, která bude v průběhu šetření. Ono to vůbec nebylo v těchto objektech,“ přiblížil Šlachta.

Vyloučit podle něj nelze ani fakt, že zásobníků nelegálního lihu bude v Česku více. „Věřím tomu, že jsme objevili větší množství, ale budeme samozřejmě ve vyšetřování pokračovat dál,“ dodal s tím, že v souvislosti s tímto případem zatím nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétních osob. Případem se detektivové ÚOOZ dále zabývají.

Nádrže s nelegálním lihem teď střeží celní správa. Jejím úkolem je zjistit, jestli z cisteren nevedou další výpusti, kudy by bylo možné čistý alkohol odčerpat. Jeho další osud přiblížil šéf generálního ředitelství cel Pavel Novotný.

„Bude probíhat standardní daňové řízení. Až budeme znát jeho lihovitost, jeho přesné množství, potom je otázka, jak se podaří prokázat v daňovém řízení vlastnictví k tomu lihu. Je pravděpodobné, že potom bude v dražbě prodán,“ poznamenal.

Případ navazuje na vyšetřování metanolové aféry

Případ podle policie souvisí s metanolovou aférou, přestože se v nádržích žádný závadný alkohol nenašel. Majitelé pozemků jsou ve vazbě v souvislosti s prvním záchytem otráveného alkoholu. Mělo by se jednat o Radka a Tomáše Březinovy, kteří jsou považováni za hlavu celé metanolové mafie. Podle všeho z pozadí řídili jak firmu MORÁVIA-CHEM, tak likérku Drak.

„Metylalkoholová aféra vlastně vyrostla na podhoubí nelegální výroby alkoholu a obchodu s lihem. Je jasné, že k odkrytí došlo na základě tragických událostí. Toto je vlastně pokračováním celého případu,“ uvedl náměstek policejního prezidenta pro vyšetřování a šéf týmu Metyl, Václav Kučera.

Policie podle něj nyní zasadila velkou ránu hlavní větvi obchodníků s nelegálním lihem. „Ale bohužel musím připustit, že obchod s černým lihem se tady bude dále objevovat a my s ním budeme muset dál bojovat,“ dodal.

Důmyslné sklady ukrývaly pod zemí statisíce litrů nelegálního lihu

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme