Policie se obává nárůstu kriminality v dalších sociálně vyloučených lokalitách
Podobný vývoj jako ve Varnsdorfu nebo Novém Boru hrozí v Česku až na 400 místech. Tolik je v Česku sociálně vyloučených lokalit. Policie i nevládní organizace se snaží místa monitorovat, nejvíc jich je právě v severních Čechách.
V Ústeckém kraji vznikne speciální pořádková jednotka. Na Šluknovsku zůstanou posílené jednotky ještě několik měsíců. Jak chtějí policisté v budoucnu postupovat popsal v České televizi náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák:
„První krok bude eliminace současné situace a pouličního prodeje drog tak, jak to známe z různých akcí a razií. Druhý krok bude víceméně systémový, který bude řešit eventuelní personální posílení této problematiky a samozřejmě další úzkou spolupráci s nevládními organizacemi.“
Šéf ÚOOZ: Neonacisté se na demonstracích zviditelňují
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v České televizi uvedl, že tvrdé jádro pravicových radikálů v Česku má asi 500 až 600 členů. Zástupci neonacistických skupin využívají neklidné situace na severu Čech.
„Takových těch sympatizantů, kteří otevřeně sympatizují s tímto fenoménem, počítáme, že se pohybuje kolem 5000. Samozřejmě každá takováto situace, která je k tomu sociálně dohnaná, tak využívají tyto skupiny na to, aby byly schopny se zviditelňovat,“ uvedl Šlachta.
Šluknovský výběžek není výjimkou
Nárůstu pravicového extremismu se bojí i lidé přímo ve Šluknovském výběžku. Při včerejším pochodu ve Varnsdorfu se jich objevilo hned několik desítek a policie předvedla jednu ženu s nacistickými symboly na tričku. Obyvatelé města ale moc nevěří, že se povede situaci vyřešit rychle. A to i přes zvýšené policejní hlídky v ulicích.
„Máme strach i o své děti. Je tu násilí a my se bojíme,“ říká jedna obyvatelka. Ke strachu z pouliční kriminality se přidává i strach Romů z odvety: „Když něco udělá jeden Rom, tak to musí odpykat všichni? Proč?“