Policie zatím nechce v ČT zasáhnout
Policie zatím nereaguje na výzvy generálního ředitele České televize Jiřího Hodače a odmítá zasáhnout do konfliktu mezi ním a vzbouřenými zaměstnanci, kteří ho neuznávají. O krizi v ČT, která trvá od středy minulého týdne, zatím začala jednat Rada České televize.
Fakt, že ředitel ČT Jiří Hodač jedná s policií o postupu proti vzbouřeným zaměstnancům, potvrdil dnes Českému rozhlasu Hodačův asistent Pavel Bobošík, manžel ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. K zásahu nevidí důvod ani ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček, podle kterého se spor odehrává v oblasti pracovněprávních vztahů.
Policie podle něj může zasáhnout v případě fyzického napadení nebo ničení majetku nebo na základě soudního rozhodnutí. Předseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Lubomír Novák řekl, že soud zatím neobdržel žádný návrh na vyklizení prostor zpravodajství, obývaných vzbouřenci.
Ti požadují především odvolání ředitele Hodače. O tom ale může rozhodnout Rada ČT. Ta se dnes ve 14:00 sice sešla v usnášeníschopném počtu pěti členů, ale pro odvolání ředitele se pravděpodobně mezi radními nenajde dostatek hlasů. Řekl to předseda rady Miroslav Mareš, který osobně odvolání nepodpoří. Nehodlá tak učinit ani členka rady Jana Dědečková. Ani další člen rady Václav Erben, který jediný pro Hodače při volbě nového ředitele nehlasoval, jeho odvolání neočekává. Hodlá ale navrhovat, aby Hodač sám rezignoval. V tomto názoru není podle svých slov v radě osamocen.
Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus svolal na 2. ledna jednání předsedů všech demokratických politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Jednání bude souviset s mimořádnou sněmovní schůzí, která se uskuteční 5. ledna a bude se zabývat zprávou Rady České televize o situaci v ČT. O krizi v ČT bude jednat také Senát - jeho mimořádnou schůzi svolal jeho předseda Petr Pithart (KDU-ČSL) na 3. ledna.