Politici hledají přijatelný kompromis

O prozatímním plánu na odblokování patu v Poslanecké sněmovně budou v pátek jednat předsedové všech pěti sněmovních stran s prezidentem republiky. Do dnešního večera měli hlavě státu doručit podmínky, za kterých jsou ochotni jednat odděleně o ustavení nové dolní komory a o podobě budoucí vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident a šéfové sněmovních stran

prezident a šéfové sněmovních stran | Zdroj: ČTK

Připomeňme, že prezident politikům doporučil, aby jejich poslanci zvolili dočasného předsedu sněmovny z řad ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek připouští, že může být šéfem sněmovny, pokud bude obsazení této funkce součástí širší politické dohody.

Tady jde i o otázku omezeného mandátu. ODS chce podle svého šéfa Mirka Topolánka, aby případný dočasný předseda dolní komory podal demisi dříve, než by mohl ovlivnit pověření nového předsedy vlády při třetím pokusu o sestavení kabinetu: "Mně ten návrh, kdy se časově jasně určí doba mandátu předsedy Poslanecké sněmovny, připadá jako akceptovatelný bez dalších podmínek."

I křesťanským demokratům zvolení šéfa sněmovny s omezeným mandátem vyhovuje: "Ovšem s tím, že bude existovat politická dohoda, že to nebude on, kdo bude rozhodovat o jakémkoli budoucím složení vlády," říká předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Zelení nechtějí před pátečním jednáním na Pražském hradě nic předjímat. Za nejčestnější řešení povolebního patu ale považují předčasné volby.

Komunisté trvají podle jejich šéfa Vojtěcha Filipa na principu poměrného zastoupení ve všech orgánech sněmovny: "Respektování práva nejsilnější politické strany sestavovat vládu a respekt k tomu, že druhá nejsilnější politická strana obsazuje předsedu Poslanecké sněmovny."

Problémem prý referendum o protiraketové základně

Vyjednávání předsedů ČSSD a ODS Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka o povolebním uspořádání se podle České televize zaseklo na postoji k umístění americké protiraketové základny v Česku. ČSSD požaduje, aby v písemné dohodě obou stran byla podmínka vypsání referenda o umístění základny, což ODS odmítá.

Zatím není jasné, zda Spojené státy vůbec budou chtít základnu u nás vybudovat. Ministr zahraničí Cyril Svoboda o víkendu prohlásil, že je téměř jisté, že nás o to Američané požádají. Podle amerického velvyslance v Česku Williama Cabanisse ale stále není rozhodnuto - definitivní verdikt má padnout do konce prázdnin.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme