Politici možná budou létat do zahraničí komerčními linkami

Umíte si představit, že by při cestě na dovolenou vedle vás v letadle seděl prezident, premiér nebo ministr? Není to vyloučeno. Skutečností totiž je, že stroje takzvané vládní letky jsou zastaralé a armáda je brzy vyřadí z provozu. Jednou z možností, kterou bude projednávat Bezpečnostní rada státu, je právě to, aby i nejvyšší ústavní činitelé létali na služební cesty běžnými linkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadla ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Náměstek ministra obrany Martin Bělčík říká: "Budeme navrhovat komplexní materiál na obnovu letového parku dopravního letectva Armády České republiky a jedna extrémní varianta je zabezpečit a druhá extrémní varianta je nezabezpečit. Laicky řečeno to znamená nakupovat letenky."

Ministerstvo obrany tvrdí, že na nákup nových letadel nemá peníze. Cesty ústavních činitelů vytíží jen čtvrtinu celé kapacity letky. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda říká, že armáda by měla mít alespoň dvě až tři menší letadla pro cesty politiků hlavně po Evropě. Dopravu našich jednotek nebo humanitární pomoci mohou podle něj smluvně zajistit soukromé firmy.

A pokud by měl on sám létat běžnými komerčními linkami? Svoboda říká, že by mu to nevadilo: "Dá se to přežít. To je, jako když jedete vlakem nebo autem, dá se to přežít a můžete v klidu sedět mezi ostatními lidmi v letadle, proč ne? Můžete pít s nimi stejnou vodu a jíst stejné jídlo; ještě nikdo neubyl na své hodnotě, ať už je to prezident, premiér nebo ministr, nestal se ani větším, ani menším jenom proto, že letěl v normálním letadle."

Další podrobnosti o budoucnosti takzvané vládní letky uslyšíte na Radiožurnálu krátce po půl jedenácté v pořadu Pod kůži.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme