Polský lobbista Spyra je v Česku údajně stíhán za bankovní podvody

Prodej Unipetrolu polské společnosti PKN Orlen byl podle ministra financí Bohuslava Sobotky naprosto v pořádku a nikdo z uchazečů nebyl nijak zvýhodněn. S odvoláním na závěry Evropské komise z loňského prosince o tom dnes Sobotka informoval novináře. Naopak polský podnikatel a lobbista Jacek Spyra, který měl údajně v privatizaci Unipetrolu nabízet úplatky, je podle informací ministra financí Bohuslava Sobotky v České republice trestně stíhán. Mělo by jít o bankovní podvody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross, J.Paroubek a ministři za ČSSD

S. Gross, J.Paroubek a ministři za ČSSD | Zdroj: ČTK

O okolnostech prodeje spekuluje polský tisk už delší dobu, v Česku pak rozvířila aféru reportáž televize Nova. Ta natočila skrytou kamerou schůzku polského lobbisty a údajného spolupracovníka tamních zpravodajských služeb Jacka Spyry se Zdeňkem Doleželem, dnes už bývalým ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka.

Ministr Sobotka říká s odvoláním na policejní zdroje: "Musím říci, že jsem získal informace o tom, že pan Spyra je údajně trestně stíhán v České republice policií a tato věc by se měla týkat bankovního podvodu." Podle Sobotky je Spyra značně nedůvěryhodná osoba a jeho výroky prý nelze považovat za relevantní.

Spyra mimo jiné nařkl současného předsedu ČSSD Stanislava Grosse z braní úplatků. Podle Spyry se měl Gross angažovat při prodeji Unipetrolu ve prospěch firmy Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

Polská prokuratura, která vyšetřuje aktivity bývalého vedení polské PKN Orlen chce krom ministra Sobotky vyslechnout i ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana.

"Polská strana žádný takový oficiální pokus, abychom poskytli případné informace, neučinila. Vypouští pouze kouřové signály přes hranice, že něco takového udělá. Myslím si, že to neodpovídá autoritě takové instituce. Buď chce poskytnout informace a udělá to rychle, nebo nechce, potom jí nezbývá nic jiného než mlčet," vyjádřil se Milan Urban.

Předseda ODS Mirek Topolánek v souvislosti s celou kauzou žádá premiéra Jiřího Paroubka o zveřejnění všech informací k případu údajné korupce při privatizaci Unipetrolu. Problém už podle Topolánka dosahuje mezinárodního rozměru a zásadně ohrožuje pověst České republiky. Pokud tak Paroubek neučiní, chce ODS získat dokumenty od svých přátel v polském politickém spektru.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme