Poslanci budou hlasovat o důvěře vládě Jana Fischera

Poslanecká sněmovna se chystá na hlasování o důvěře vládě Jana Fischera. Ta už má v podstatě vyhráno, protože už jí podporu deklarovala ODS, ČSSD, zelení i někteří lidovečtí rebelové. Vláda, která vznikla na půdorysu dohody ČSSD, ODS a Strany zelených ale nemá stoprocentní podporu u KDU-ČSL. Ta se, až na výjimky, hlasování zdrží. Stejnou taktiku připravili i komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ve sněmovně se bude rozhodovat o důvěře vládě. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček k tomu vybral nejpozdější možný termín. Dnes je to totiž ústavou předepsaných 30 dnů od data, kdy byla úřednická vláda jmenována. Termín vybral Vlček i s ohledem na volby do Evropského parlamentu. Nechtěl totiž, aby se hlasování stalo součástí předvolební kampaně.

Překlenovací kabinet vznikl na základě politické dohody mezi ČSSD, ODS a Stranou zelených a předpokládá se, že důvěru sněmovny dostane. K získání důvěry je nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných zákonodárců.

Sociální demokracie při hlasování důvěru vládě Jana Fischera dá. Novinářům to po jednání klubu oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Očekáváme, že vláda na základě politických dohodu důvěru získá a bude tak naplněn scénář, který by měl být zakončen předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny v říjnu letošního roku," uvedl předseda púoslaneckého klubu ČSSD Bohumil Sbotka.

Jak Radiožurnálu potvrdil místopředseda ODS Petr Nečas, i přes některé výhrady, občanští demokraté úřednický kabinet podpoří: "Občanští demokraté nepřijímají úplně bez výhrad všechny kroky jednotlivých ministrů a vlády pana Fischera. Nicméně tuto vládu považujeme za výsledek politické dohody, kterou respektujeme. Proto budeme hlasovat pro vyslovení důvěry."

Úřednický kabinet Jana Fischera podle slov šéfa zelených Martina Bursíka podpoří i jeho strana. Lidovci uvedli, že se rozhodnou až po Fischerově projevu. KDU-ČSL totiž chybí v programovém prohlášení některá témata. Poslanci KSČM se při hlasování o důvěře zdrží. Oznámil to chvíli před schůzí předseda strany Vojtěch Filip.

Přečtěte si také:
Vládu Jana Fischera čeká hlasování o důvěře
Podpora Fischerově vládě
Lidovci nebudou v neděli hlasovat proti vládě Jana Fischera
Fischer proti krizi
Svoboda v Radiožurnálu: S podporou lidovců zřejmě nemůže nová vláda počítat Vláda projedná výdaje státu v příštích letech, ministerstva budou muset šetřit Program vlády i přes výhrady zřejmě ODS a ČSSD podpoří O důvěře vládě v neděli V neděli 7. června poslanci rozhodnou o důvěře Fischerově vládě Fischerova vláda schválila programové prohlášení, jaké ale je?

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme