Poslanci by měli jednat o nemocničním poplatku

Sněmovnu čeká další ostrá diskuze. Poslanci by se měli v prvním čtení vrátit k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která legalizuje platby za nadstandardní péči. Další změnou je navrhované zvýšení poplatku v nemocnicích ze šedesáti na sto korun za den.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto.

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Pacient by si mohl například doplatit rozdíl při využití dražšího materiálu u kloubní náhrady nebo operační metody. Vláda normu uvádí jako první ze série reformních zdravotnických zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová ve Světě o deváté.

„Prošla vládou změna regulačního poplatku na ošetřovací den ze současných šedesáti na sto korun a otevírá se faktickým oslabením paragrafu poslankyně Fischerové prostor pro legální a transparentní formu spoluúčasti pacientů ve formě nadstandardů tak, aby pacientovi byla zpřístupněna volba mezi jednotlivými alternativami nabízené péče,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Opozice naopak změnu naprosto odmítá a ve středu k zavedení nadstandardů rozpoutala diskuzi, která znemožnila hlasování o dalším osudu normy. Podle ČSSD má na dostupnou zdravotní péči nárok každý, kdo platí zdravotní pojištění, a sociální demokraté jsou připraveni, pokud bude platba za nadstandard uzákoněna, napadnout novelu u Ústavního soudu.

„V případě, že by se nám nepodařilo zabránit přijetí tohoto návrhu zákona, necháme si zpracovat právní analýzu konečné podoby tohoto návrhu zákona, a pokud by tato právní analýza poskytovala možnosti obrátit se na Ústavní soud, pak této možnosti využijeme. Ale nebudeme tak činit do doby, než návrh zákona případně bude přijat,“ sdělil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Rozdělení výkonů na standard a nadstandard podle opozice zavádí dvojí medicínu – pro chudé a pro bohaté. To ale ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznamuje postup opozice v případě schválení novely

„Při zachování rozumné solidarity a rozumného standardu nebo chcete-li nároku pacienta tak, aby odpovídal moderní medicíně, je možno připustit, aby si bohatší lidé zaplatili nějaký luxus, a to nejen luxus hotelový, ale i luxus ve smyslu nějakých nadstandardních materiálů, pokud na ně mají. Určitě tím chudší lidé nebudou ošizeni,“ přesvědčuje.

Místopředseda zdravotnického výboru Jaroslav Krákora z ČSSD Radiožurnálu popsal, co mu na novele vadí: „Dělit péči na základní a ekonomicky náročnou samozřejmě svádí k různým hrátkám. Je to dynamický faktor, základní péče musí mít vždycky evropskou úroveň. S tím si může koalice pohrávat a stlačovat to dolů. A potom ta druhá skupina ekonomicky náročnější péče, chtít po pacientovi hradit ten rozdíl, je nebezpečné schéma.“

Nemocniční poplatky by mohly platit už od podzimu. Ředitel pražské vinohradské nemocnice Marek Zeman Radiožurnálu řekl, že stravné na den v nemocnice by se pak zvýšilo tak o desetikorunu. Zároveň uvažoval, jak se to projeví v kvalitě jídla.

„Jestliže máte maso, které je v tuhle chvíli normováno na jedna porce sto gramů, a bude mít sto dvacet, tak už na tom talíři to trochu vidět je. Jestliže dostane pacient lepší jogurt, vidět to je. Jestli dostane navíc pomeranč, taky je to vidět. Samozřejmě zásadně se to nezmění,“ přiznal.

Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová ale upozornila na to, že příjem z poplatků není pro nemocnice nijak podstatný. Jasné podle ní navíc není ani to, kam vlastně peníze poputují, jestli přímo nemocnicím, nebo pojišťovnám.

Milada Richterová, Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme