Kvůli požáru rozvodů zasahovali v Muzeu Kampa hasiči. Do výstavních prostor se oheň nedostal

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely dnes odpoledne elektrické rozvody. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Hasiči to uvedli na twitteru. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 17:15 15. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil ČTK řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl. 

Hořet začalo kolem 14.00. „Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka.

V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Policejní mluvčí řekla, že přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru. Uzavřena byla také v době zásahu plavební komora před objektem.

„Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat. Prostor se nám podařilo rychle odvětrat. Požár je zcela uhašen,“ uvedl mluvčí hasičů kolem 16.15. Pospíšil potvrdil, že umělecká díla nebylo třeba z muzea vynášet. Budova se musí řádně odvětrat. Okolí proto zajišťují policisté. „Hlídají exponáty, je to celé otevřené,“ řekla policejní mluvčí Lucie Drábková.

Pospíšil je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Muzeum Kampa alespoň částečně otevřít. Pokud by muzeum zůstalo zavřené delší dobu, byla by to po koronavirové krizi a s ní spojeným uzavřením další velká ekonomická rána, dodal.

Kupka a další

O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění.

Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustředí zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme