Pražská koalice má své příznivce i odpůrce

Nad ránem se při poměrně utajeném jednání na gynekologické klinice, kde působí volební lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda, zrodila takzvaná velká koalice. Tedy svazek dosud vládnoucí a opoziční strany - občanských a sociálních demokratů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Praha. Ilustrační foto

Hlavní město Praha. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Podle řady komentátorů se dnes ovšem nenarodila, byla jen stvrzena, protože oba partneři s ní údajně počítali již delší dobu. Ti to samozřejmě popírají - i tak ale musejí odrážet výtky, že v nejvýznamnějším volebním regionu, v metropoli, se na koalici domluvily strany, které se vůči sobě před volbami jasně vymezovaly.

Obava z propadu do opozice

Předseda pražské ODS Boris Šťastný v Ozvěnách dne uvedl, že dva týdny ODS držela exkluzivitu jednání s TOP 09. „Pak se šance nikoli naší začaly snižovat. TOP 09 dávala postupně na vědomí určitou nevůli ke spolupráci až se to vyhrotilo tím, že předali v podstatě lepší nabídku spolupráce sociálním demokratům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O koaliční dohodě v Praze mluvili v Ozvěnách dne Předseda pražské ODS Boris Šťastný, místopředseda pražské ČSSD Karel Březina a a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Dostali jsme informace o jednání TOP 09 se sociálními demokraty , možná i s komunisty o vládě v Praze a měli jsme velkou obavu, že se ocitneme v opozici. Museli jsme začít jednat,“ řekl Šťastný. Jak dále uvedl, rozumí názoru předsedy ODS Petra Nečase, který novou koalici v Praze považuje za nešťastnou.

Boris Šťastný, předseda pražské organizace ODS | Foto: Šárka Ševčíková

„Já ten názor respektuji. Dlouho jsme se o to pokoušeli. Nebyli jsme to my, kdo se začal podbízet sociálním demokratům. Ono to začalo v jednotlivých pražských městských částech, obvodech, kde se nás TOP 09 snažila vyšachovat za každou cenu, někde se jim to podařilo, někde ne. Ta jednání nebyla standardní, teď už si to mohu dovolit říci – mám pocit, že byla spíš na oko.“

Šťastný také odmítl, že by program ODS byl bližší ČSSD než k TOP 09 s tím, že v komunální politice tomu tak není. „Těžko uvažovat o tom jestli výstavba dětských hřišť nebo dosažitelnost dětských lékařů je pravicové, či levicové téma. Je to o konkrétní nabídce lidem.“ Uznal však, že ČSSD je pro pražskou ODS čitelnějším partnerem a připomněl, že i TOP 09 se snažila uzavřít koaliční dohodu s ČSSD.

„Byly tři možnosti. My jsme zvolili takovou, která nám umožňuje, abychom našim voličům splnili to, co jsme slíbili,“ uzavřel Boris Šťastný.

Nezkušenost a neznalost?

Místopředseda pražské ČSSD, člen jejího vyjednávacího týmu Karel Březina zas v Ozvěnách dne uzavření koalice označil za výsledek korektnějšího způsobu jednání ze strany ODS k ČSSD. „Nikdy ODS vůči sociální demokracii neřekla něco jiného, než později udělala. To se nám, bohužel, a teď už to mohu říci, stalo právě s TOP 09.“

Kromě větší důvěryhodnosti ocenil Březina, že se ČSSD podařilo prosadit do koaliční smlouvy valnou část hlavních bodů programových priorit ČSSD. Dospěli jsme do situace, že jsme vyjednali pro sociální demokracii dobrou koaliční smlouvu,“ uvedl Březina a připomněl, že ze strany TOP 09 dostali návrh koaliční smlouvy, ve které bylo mnoho vágně formulovaných oblastí. „Museli bychom si je dlouho vyjasňovat. Protože se tady projevuje určitá nezkušenost a neznalost pražského prostředí ze strany TOP 09.“

Karel Březina, bývalý ministr Vlády ČR | Foto: Vendula Uhlíková

Březina odmítl, že by z vyjednávání sociální demokraté svého volebního lídra Jiřího Dienstbiera odstavili. „tato koaliční smlouva je velmi blízká programu sociální demokracie. I za této situace pan Dienstbier tuto smlouvu a programové cíle odmítá,“ poznamenal Březina.

Kalousek obviňuje ze lží

Uzavřený svazek Miroslav Kalousek, ministr financí a místopředseda TOP 09 označil za ‚kmotrovskou koalici korupčního kartelu‘. „My to říkáme ve zkratce: čtyři K,“ uvedl v Ozvěnách dne. „Z dnešního rozhodnutí může být překvapený pouze neinformovaný. Ti informovaní věděli, že obě strany byly domluveny dávno před volbami, že pokud dají dohromady většinu, tak udělají koalici ve jménu zájmů, které nemohou zveřejnit.“

Podle jeho názoru jde ODS a ČSSD o udržení dosavadního stylu správy hlavního města Prahy. „Mít profit sám pro sebe, jsem – li zastupitel,“ řekl Kalousek s odkazem na prebendy z dozorčích rad a představenstev.“ Kalousek také připomněl, že Zdeněk Tůma požadoval že zastupitel může být pouze v jedné dozorčí radě a pobírat za to maximálně 30 000 měsíčně. „Je-li pan Hulínský (ČSSD) zvyklý na svých 6,5 milionu ročně, tak chápu, že je to zásadní programový rozpor,“ poznamenal Kalousek.

Miroslav Kalousek během tiskové konference TOP 09 | Foto: Tomáš Adamec

„Pokud s někým jednáte naprosto na rovinu a položíte nabídku, kterou dokonce zveřejníte, a padají zástupné důvody, proč to nelze přijmout - a teď se uvádí jeden argument, tak usvědčíte toho člověka, který bude pražským primátorem, že zcela bezostyšně veřejně lže - no tak on vezme jiný argument a tam zase lže a když vám někdo dává zástupné, lživé argumenty a nechce říci ten správný, protože nemůže, tak chápete, že se vámi domluvit nemůže,“ uvedl Kalousek. Podle jeho slov nevidí žádnou chybu ze strany TOP 09.

Litoval, že kampaň ODS a ČSSD v Praze zaštítili svou neformální autoritou Per Nečas a Jiří Dienstbier ml. „Ani jeden ty čtyři K nechtěl, přesto nesou svým způsobem odpovědnost za toto uspořádání.“

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme