Překlenovací kabinet Jana Fischera začal úřadovat

Noví ministři mají za sebou první oficiální jednání. Úřad vlády Janu Fischerovi předal bývalý premiér Mirek Topolánek. Ten mu slíbil podporu při prosazování protikrizovaných opatření, dokončení předsednictví a hospodaření tak, aby deficit veřejných financí neúměrně nerostl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda J. Fischera s prezidentem V. Klausem

Vláda J. Fischera s prezidentem V. Klausem | Zdroj: ČTK

Sestavení efektivního rozpočtu na příští rok je i jednou z Fischerových priorit: "Státní rozpočet na příští rok hodlám připravovat se svými kolegy tak, aby byl velmi střídmý, velmi zdrženlivý. Protože cokoli jiného by znamenalo vážné makroekonomické potíže s dopady na občany této země v letech následujících. Rozmařilost na příští rok, i když to bude bolet, si prostě v žádném případě dovolit nemůžeme."

Mirek Topolánek na společném briefingu slíbil jménem ODS i bývalé vládní trojkoalice podporu při dokončení českého předsednictví EU a pokračování v protikrizových opatřeních. "Předávám vám zemi v nelehké mezinárodní situaci, kdy nikoli naší vinou nemohla vláda dokončit započaté předsednictví, dotáhnout reformy a protikrizová opatření. I když fakticky vláda vládla jen dva roky a tři měsíce a poslední půlrok poznamenala světová krize, mohu vám předat ČR v lepší kondici, než na počátku našeho mandátu po osmi letech vládnutí ČSSD."

Úspěšné dokončení předsednictví, pokračování v protikrizových opatřeních a udržení veřejných financí v potřebných mezích - to jsou podle bývalého premiéra Mirka Topolánka oblasti, na které by se měl nový Fischerův kabinet zaměřit. O důvěru chce nová vláda sněmovnu požádat ve stanoveném termínu - tedy do třiceti dnů od jmenování.

Ministři Fischerovy vlády se chtějí za deset dní domluvit na prioritách v jednotlivých resortech. Ministři zahraničí, pro evropské záležitosti, obrany, kultury, školství a životního prostředí už své úřady oficiálně převzali. Ostatní tento krok čeká v pondělí.

Evropská komise věří, že Česká republika i po jmenování nové vlády zajistí efektivní pokračování českého předsednictví EU. Vyplývá to z prohlášení šéfa komise Josého Barrosa krátce po jmenování nové vlády. Barroso současně pochválil za předchozí vedení předsednictví bývalého premiéra Mirka Topolánka a novému premiérovi Janu Fischerovi blahopřál a slíbil mu podporu výkonného orgánu 27členného bloku.

S personálním složením nové vlády se můžete seznámit ZDE.

O vývoji vládní krize si můžete přečíst:
Česko má novou vládu
Nová vláda je kompletní, na financích přece jen Janota
Fischer: Schodek rozpočtu nesmí být vyšší než 150 mld.
Nastupující premiér Fischer protlačuje vlastní kandidáty
Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran
Novou vládu jmenuje prezident 8. května
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme