Premiér se chystá předstoupit před poslance s programovým prohlášením

Vláda schválila programové prohlášení. V úterý předstoupí premiér Mirek Topolánek s tímto dokumentem v ruce před poslance a požádá je o vyslovení důvěry pro svůj kabinet. Klíčovými body programu vlády jsou boj s korupcí, lepší hospodaření státu, změny v soudnictví, penzijní reforma nebo lepší čerpání peněz z evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Premiér Mirek Topolánek se domnívám, že s mnoha bodu programového prohlášení jeho vlády by se mohli ztotožnit i sociální demokraté. "Chceme i v tom omezeném mandátu realizovat celou řadu programových priorit, na kterých podle nás je politická shoda v rámci celého politického spektra," řekl Topolánek.

Prohlášení Topolánkova kabinetu vychází z programové dohody občanských demokratů s lidovci a zelenými. Obě tyto strany s vyslovením důvěry vládě váhají. "Jsou tam určitě dvě základní podmínky, a sice požadavek na úpravu volebního zákona tak, aby byly posilovány jeho poměrné prvky, a veřejný slib, že po komunálních a senátních volbách nedojde k dohodě na velké koalici," řekla poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Postup lidovců nastínil úřadující šéf strany Jan Kasal: "Nebudeme spolu s komunisty a sociálními demokraty hlasovat aktivně proti vládě Mirka Topolánka. Ten zbývající prostor si necháváme pro rozhodnutí, zda-li vyjádříme toleranci tím, že snížíme kvórum nebo zvolíme nějaký jiný způsob."

Ještě před úterním hlasováním chce premiér obhajovat programové prohlášení na klubech všech stran, vyjma komunistů. U ČSSD to ale podle šéfa frakce Michala Haška nebude mít jednoduché. "Výroky, které zaznívaly na adresu sociální demokracie z úst vrcholových činitelů ODS jsou pro nás urážlivé. Myslíme si, že by bylo korektní, pokud premiér má zájem a přijde na náš klub, aby se nejdříve za tyto výroky omluvil," doplnil poslanec.

V programovém prohlášení se vláda zavazuje také k tomu, že zruší přestupkovou imunitu zákonodárců a na veřejných vysokých školách nezavede školné.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme