Prezident vidí po setkání s Topolánkem zárodky řešení povolebního patu

Prezident Václav Klaus očekává, že mu premiér Mirek Topolánek po víkendovém kongresu ODS přinese už konkrétnější dohodu o podobě a fungování nové vlády. Klaus po jednání s Topolánkem řekl, že vidí zárodky řešení povolební situace. Oba politici nechtějí vznik nového kabinetu protahovat. Podle Topolánka by dohoda o nové vládě měla být na světě začátkem prosince. Jak uvedl, mělo by to být spíše v době předmikulášské než potříkrálové. Topolánek hodlá sestavit vládu založenou na dohodě všech čtyř nekomunistických stran s dočasným mandátem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

"Po týdnu jednání se odvažuji říct, že zárodek toho řešení je na světě a opravdu potřebuji od kongresu ODS, aby mi k tomu řešení dal mandát," řekl po setkání s prezidentem Mirek Topolánek.

Václav Klaus Topolánkův krok chápe. Situaci ale podle něj není možné protahovat, a proto příští týden čeká další informace o postupu vyjednávání. "Očekávám, že hned po víkendovém kongresu ODS budou pokračovat další kroky," uvedl prezident.

Václav Klaus po setkání s Mirkem Topolánkem prohlásil, že nyní ho zajímaly hlavně tři věci: jaký bude půdorys řešení nové vlády z hlediska politických stran, jaký bude časový mandát vlády a jak bude zamýšlené řešení propojeno s obsazením postu předsedy sněmovny. Mirek Topolánek mu podle jeho slov upřesnil, že pro novou vládu chce získat širší podporu demokratických stran, kabinet bude mít dočasný charakter a součástí řešení bude i jednání o obsazení křesla šéfa sněmovny.

Po víkendovém kongresu ODS by se jednání měla rozběhnout znovu naplno. Nejdříve se bude jednat o podobě a programu vlády, personální obsazení přijde na řadu až potom. Podle odhadu předsedy ODS by dohoda o nové vládě mohla být uzavřena začátkem prosince.

Šéf ODS se tento týden sešel se zástupci ČSSD a Strany zelených, už v pátek pak jednal s lidovci. Na budoucí vládě by se podle něj měly dohodnout všechny demokratické strany s tím, že každá bude muset slevit ze svých požadavků. "Vláda národního dialogu a českého předsednictví v EU" by zemi neřídila celé čtyřleté volební období.

Termín předčasných voleb podle Topolánka záleží na programu - čím hlubší reformy by vláda mohla prosadit, tím déle by mohl kabinet vládnout. Za hlavní úkol považuje neohrozit přípravy na předsednictví země v Unii v prvním pololetí roku 2009. Pro zelené je naopak nejzazším termínem předčasných voleb léto 2008.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme