Prezident zatím nikoho sestavením vlády nepověřil

Prezident republiky Václav Klaus zatím nevybral vhodného kandidáta, který by měl sestavit novou vládu. Rozhodne až za několik dní. Hovořil se šéfy ČSSD, ODS a KDU-ČSL, ale jejich návrhy nepovažuje za hotové projekty řešení vládní krize. Prezident proto bude pokračovat v politických jednáních, a proto už na páteční ráno pozval na Pražský hrad předsednictvo Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a V. Klaus | Foto: Stanislav Zbyněk

Prezident Václav Klaus hovořil separátně s úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem, předsedou ODS Mirkem Topolánkem a s lídrem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Po těchto schůzkách oznámil, že zatím nikoho k sestavení nového kabinetu nepověřil: "Vidím to tak, že během dnešních rozhovorů se objevila řada nákroků k řešení dnešní vládní krize. Nicméně musím říci, že žádný z těchto návrhů není však podle mého názoru hotovým projektem řešení, a proto jsem poprosil všechny tři předsedy politických stran, se kterými jsem dnes jednal, aby dále intenzivně jednali a to, co se zde objevovalo, aby bylo dolaďováno k nějakému možnému řešení."

Jak prezident zdůraznil, považuje za svůj úkol k sestavení nové vlády přispět. Předčasné volby označil za úkol druhý: "Kdybych toto pořadí prohodil, sklidil bych za to oprávněnou kritiku."

Postoje předsedů tří stran

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross byl prvním politikem, který dnes sdělil prezidentovi Václavu Klausovi svou představu nové vlády. Po jednání prohlásil, že chce sestavit takovou vládu, která by dokončila celé volební období a která by se při hlasování o důvěře neopírala o hlasy KSČM. "Je zapotřebí se také podívat na to, že jedna věc je hlasování o důvěře vládě, a druhá věc je běžná politická praxe, kde si myslím, že bude zapotřebí, ať už bude jakékoli řešení, tak bude nutné dát opozici větší možnost aby se mohla podílet se na spravování této země, protože i pozice nese odpovědnost za vývoj ve státě.

"Předseda ODS Mirek Topolánek potvrdil, že v žádném případě jeho strana nepodpoří vládu, kterou bude sestavovat Stanislav Gross v duchu současné koalice. Občanští demokaté také trvají na požadavku předčasných voleb. "Existuje několik možností, jak dojít k dřívějším volbám a existuje několik modelů vlád, které by k takovým volbám mohly přivést, a já vám v žádném případě neřeknu v této chvíli, jaký model preferujeme."

KDU-ČSL se cítí vázána stále platnou koaliční smlouvou, zdůraznil předseda strany Miroslav Kalousek a doporučil standardní politické řešení: "Upřednostňujeme pokračování koaličního scénáře, jsme odhodláni ho naplňovat." Pokud by se ve sněmovně nenalezla pro toto východisko většina, pak jsou lidovci pro hledání řešení se všemi demokratickými parlamentními stranami, které by zabránilo přímému vlivu komunistů na výkon vládní moci. "Jsem přesvědčen, že takové řešení je možné nalézt," poznamenal Kalousek.

Předsedové ODS i KDU-ČSL doporučili, aby sestavením kabinetu byl pověřen Gross. Václava Klause podle jeho slov překvapilo, že Topolánek ani Kalousek nemají zájem, aby vládu sestavovali oni.

Václav Klaus bude o dalších krocích při řešení současné vládní krize hovořit už v pátek s vedením Poslanecké sněmovny: "Koneckonců je to Poslanecká sněmovna, která bude rozhodovat o důvěře nové vládě," poznamenal prezident.

Demisi premiéra Špidly pezident přijal

Premiér Vladimír Špidla podal dopoledne na Pražském hradě demisi a prezident Václav Klaus ji přijal. Hlava státu poté pověřila odstupující vládu, aby do jmenování nových ministrů dočasně vedla stát dál, než bude ustavena nová vláda. "Použiji-li terminologii z firem a podniků, tak s jistou nadsázkou by se dalo říct, že bych si velmi přál, aby se tato dočasná vláda soustředila na věci provozní, nikoli investiční," poznamenal Klaus.

Vladimír Špidla zhodnotil vcelku kladně působení své vlády a prozradil, jaký byl jeho nejtěžší okamžik. "Lidsky nejtěžší pro mne bylo období povodní, protože to byla některá rozhodnutí, která byla osudová, a jsem rád, že s odstupem těch dvou let je vidět, že nám nikdy neselhal úsudek."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme