Prokurátor Karel Vaš bez trestu

Někdejší prokurátor Karel Vaš nepůjde do vězení. Vrchní soud v Praze totiž zastavil jeho stíhání. K sedmi letům vězení ho předtím odsoudil za vraždu Heliodora Píky soud nižší instance. Tento rozsudek z června 2001 Vrchní soud ale zrušil s tím, že byl tento trestný čin už promlčen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Vaš | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Loni v červnu poslal Městský soud v Praze bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše za účast na vraždě generála Heliodora Píky na sedm let za mříže. Podle tohoto rozsudku přispěl podstatnou měrou k tomu, že nad Píkou byl po vykonstruovaném soudním procesu v červnu 1949 vynesen trest smrti. Pětaosmdesátiletý Vaš se tehdy na místě odvolal, Vrchní soud dnes jeho stíhání zrušil.

Předseda senátu Vrchního soudu odůvodnil rozhodnutí o zastavení stíhání tím, že čin byl už v roce 1994 promlčen. Nicméně přiznal, že všechny důkazy, provedené městským soudem, byly provedeny řádně. Soud dnes nevzal v úvahu žádný z důkazů, které v odvolacím řízení navrhovala obhajoba. "Karel Vaš je klidný a poslouchá slova soudce bez zjevného vzrušení", hlásí ze soudní síně reportér Radiožurnálu Marek Janáč.

S rozhodnutím soudu ale Vaš zcela spokojen není - mrzí ho, že nebyl označen za nevinného. Od počátku totiž trvá na své absolutní nevině a říká, že za smrt Heliodora Píky nemůže on, ale tehdejší soud a ústavní činitelé, kteří rozhodovali o Píkově žádosti o milost.

Se zastavením trestního stíhání nesouhlasí státní žalobce Vlastimil Kraus. "Po písemném vyhotovení rozhodnutí Vrchního soudu zvážíme možnosti, které nám dává novela trestního řádu, tedy podat podnět nejvyšší státní zástupkyni k podání dovolání".

Marek Janáč, Marika Táborská, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme