Průvodčí nemají zkušenosti s jízdenkou na vlak koupenou přes internet

Už pět let si lidé mohou koupit jízdenku na vlak i přes internet. Původně to bylo možné jen na vlaky Pendolino, ale postupem času se nabídka rozšířila na další spoje a dnes je možné si z pohodlí domova nebo kanceláře koupit jízdenku na jakýkoliv vlak Českých drah. Stačí si ji pak vytisknout na papír a nebo uložit do chytrého telefonu. Průvodčí na regionálních tratích si s takovou jízdenkou ale často neví rady, o čemž se přesvědčil i reportér Českého rozhlasu Jan Herget.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování vlakem

Cestování vlakem | Foto: Jan Rosenauer

Průvodčí v rychlíku odbaví jízdenku z internetu stejně rychle jako obyčejnou, mají totiž čtečky čárových kódů. V lokálce, ale průvodčí nic takového nemají. Po předložení vytištěné jízdenky si průvodčí nechala reportéra Jana Hergeta na konec a odbavila nejdřív ostatní.

Doklad pro ověření totožnosti průvodčí nevyžadovala, jen přes minutu vyťukávala do přenosného terminálu číslo jízdenky. Tím si ověřila její platnost v databázi. Tenhle úkon ale některým průvodčím trvá mnohem déle a občas ještě pro jistotu telefonují do centrály.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž internetové jízdenky.mp3

Průvodčí ale zřejmě kvůli zdlouhavé kontrole zapomněla jízdenku označit razítkem. Toho si všimla její kolegyně, při reportérově zpáteční cestě. Mnohem víc ji ale překvapilo, že reportér používá internetovou jízdenku i v lokálce.

Ani druhá průvodčí nechtěla vidět doklad totožnosti a s ověřením kontrolního kódu se vůbec nezdržovala. Jízdenku zakoupenou přes internet a vytištěnou na papíře okomentovala s tím, že hodně průvodčích s tím nemá žádné zkušenosti a trochu se toho bojí. Tak raději cestujícím věří a nic nekontrolují. Tuto skutečnost potvrzuje i Petr Šťáhlavský z Českých drah:

„My průvodčí v této věcí školíme, ale je pravda, že z našich kontrol, které se i na tuto věc zaměřují, že hlavně na těch regionálních tratích mohou mít někteří průvodčí problém s kontrolou a zadáváním údajů těchto jízdenek, protože se s nimi nesetkají tak často. Tam, kde jsou běžně používané, tam většinou problém nemají.“

Ať na hlavní nebo okrajové trati má ale internetová jízdenka ještě jeden nedostatek. Průvodčí si totiž seznam těchto jízdenek do svého příručního terminálu musí nahrát před odjezdem vlaku a v průběhu cesty už nemá do databáze on-line přístup. Pokud si tedy koupíte jízdenku v době, kdy je váš vlak už na cestě, průvodčí ji ve svém přístroji nenajde. Její platnost může ověřit telefonicky, což ovšem znamená další zdržení.

Služba, která je praktická pro cestující, tak průvodčím spíš jen přidělává práci a doba, kdy budou mít čtečku čárových kódů i na té nejzapadlejší trati, je zřejmě ještě hodně vzdálená.

Jan Herget, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme