Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že sametová revoluce stála za to. Slováci ji tak dobře nehodnotí

Sametovou revoluci v roce 1989 hodnotí kladně dvě třetiny Čechů a 56 procent obyvatel Slovenska, pro něž má větší význam například Slovenské národní povstání a vznik samostatného Slovenska. Lépe než v Česku (61 ku 45 procentům) tam lidé hodnotí vstup do Evropské unie, ukázal společný průzkum českého Centra pro výzkum veřejného mínění a sociologických ústavů akademií věd obou zemí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vlajka, Česko, Česká republika  (ilustrační foto)

Česká vlajka, Česko, Česká republika (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Na Slovensku podle v úterý zveřejněných výsledků výzkumu je větší náklonnost k předchozímu režimu, což podle jednoho z autorů výzkumu Roberta Klobuckého může vyplynout z modernizace Slovenska během druhé poloviny 20. století.

Průzkum: pádu železné opony Evropané nelitují. Myslí si ale, že se zhoršilo zdravotnictví a nevěří politikům

Číst článek

Únor 1948 hodnotí v Česku jako pozitivní věc deset procent obyvatel, na Slovensku 35 procent. Poměry jsou nyní horší než před rokem 1989 v očích 12 procent Čechů a 21 procent Slováků.

Do budoucnosti jsou Slováci větší optimisté než Češi, a to i v pohledu na vývoj ekonomiky, shrnula na tiské konferenci v Praze další výsledky socioložka Paulína Tabery.

Na dotaz, zda změna režimu v roce 1989 stála za to, odpovídají Češi pozitivněji než obyvatelé Slovenska (73 procent k 59 procentům). Tehdejší systém vnímá negativně 55 procent oslovených v Česku, na Slovensku 33 procent. Naopak lépe hodnotí Češi stávající režim.

Pohled na ekonomický systém v někdejším Československu kopíruje odpovědi na předchozí otázky, Češi ho hodnotí negativněji než Slováci. Otázky kladli sociologové v září tisícovce obyvatel Česka a tisícovce obyvatel Slovenska.

„Česká veřejnost je pozitivněji naladěna a hodnotí veškeré aspekty, které jsme zkoumali, o něco pozitivněji než slovenská veřejnost. Ať jsme se ptali obecně, jestli změna stála za to nebo jaké byly poměry před listopadem i po listopadu, ale i v jednotlivých oblastech života, všude jsou Češi optimističtější nebo mluví o zlepšení, Slováci v o něco menší míře,“ řekla Tabery.

Zvýšení životního standardu a kritika politiků. Češi v průzkumu hodnotili 30 let demokracie

Číst článek

Mnohem emancipovanější jsou podle výsledků výzkumu Slováci v pohledu na možnost ovlivnit politické rozhodování.

Podobný srovnávací průzkum sociologové provedli před pěti lety. Hodnocení jsou od té doby podle socioložky pozitivnější, což například v otázce životní úrovně vyplývá z objektivní situace.

Vliv na odpovědi podle ní nicméně zřejmě má i blížící se 30. výročí sametové revoluce. „Podobný lehký nárůst jsme měli i v roce 2009 takže se zdá, že i ta zvýšená mediální pozornost trošičku nahrává lepšímu hodnocení,“ uvedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme