Usnesení, že je Dvořák ve střetu zájmů, v Radě ČT neprošlo. Ředitel stojí v čele správní rady galerie

Rada ČT ve středu nepřijala návrh usnesení, podle něhož je generální ředitel České televize Petr Dvořák ve střetu zájmů. Důvodem mělo být Dvořákovo angažmá v čele správní rady Leica Gallery Prague. Usnesení navrhl místopředseda rady Daniel Váňa. Dvořák střet zájmů odmítl s tím, že Leica Gallery je nezisková organizace a o svém angažmá radu v minulosti informoval.

Praha (Aktualizováno: 20:02 24. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Dvořák při volbě generálního ředitele České televize

Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Radní zároveň na středečním jednání pověřili dozorčí komisi, aby prověřila výstupy v souvislosti Leica Gallery ve zpravodajství ČT z pohledu možného střetu zájmů generálního ředitele. Čas na to má do konce dubna.

Na možný střet zájmů upozornily radu podněty dvou koncesionářů. Podle zjištění Váni Česká na svých webových stránkách o Leica Gallery v minulých deseti letech informovala zřetelně četněji v porovnání s dalšími obdobnými galeriemi, jako jsou například Galerie Václava Špály a nebo brněnská Fait Gallery.

Místopředseda Rady ČT Daniel Váňa navrhuje usnesení, podle kterého je údajně generální ředitel ČT Petr Dvořák ve střetu zájmů kvůli působení ve správní radě obecně prospěšné společnosti Leica Gallery.

14:56 – 24. 03. 2021

3 65

Radní Váňa podle svých slov nenašel v zápisech z jednání rady informaci o tom, že by Dvořák o vyšší četnosti zmínek a možném střetu radu informoval, jak mu ukládá kodex ČT. „Fakta jsou postavena na veřejných zdrojích,“ uvedl Váňa.

Vybírat z těchto jmen, to nemůže dobře dopadnout, komentuje Blažek seznam kandidátů do Rady ČT

Číst článek

Sám Dvořák se pozastavil nad tím, že usnesení radní připravili bez toho, aby s ním věc probrali. O své účasti v Leica Gallery podle svých slov informoval radu několikrát, například v letech 2011 a 2017 ve svém životopise, když byl zvolený generálním ředitelem.

„Všechny zmínky vznikaly v rámci editoriální nezávislosti. S usnesením zásadně nesouhlasím,“ řekl Dvořák. Podle něj není pravda, že by ČT informovala o Leica Gallery častěji.

Nedávno se Dvořák v médiích zmínil, že ví o snahách o své odvolání. K tomu by mohlo sloužit usnesení rady, že porušil zákon, z minulého zasedání.

Porušení shledali radní v tom, že jedno vyjádření, o které rada žádala, jim z Dvořákova pověření poslal ředitel korporátních vztahů a komunikace ČT Vít Kolář, nikoli on osobně. Od rady Dvořák obdržel vytýkací dopis, který jej na porušení zákona upozorňuje.

‚Neadekvátní prostor pro SPD‘ 

Rada, mezi jejíž pravomoci patří i volba a odvolání generálního ředitele, začala být k Dvořákovi více kritická po obměně části členů v loňském roce, kdy do ní přišel i současný předseda, novinář Pavel Matocha nebo ekonomka Hana Lipovská.

Rada ve středu schválila výroční zprávu o činnosti ČT v loňském roce, kterou předkládá Poslanecké sněmovně. Do zprávy se na poslední chvíli dostala zmínka o neadekvátním prostoru pro zástupce strany SPD ve zpravodajských a diskusních pořadech s ohledem na její zastoupení ve sněmovně.

To Dvořák odmítl s tím, že pasáž evokující dojem nevyváženosti zpravodajství je v rozporu se zákonem o ČT a kodexem ČT, protože konstatuje pouze účast SPD ve vybraných pořadech a nebere v potaz zastoupení strany na krajské a komunální úrovni.

Rada ČT nevyřadila ze Zprávy o činnosti ČT zmínku o zastoupení SPD: "jejíž prostor ve zpravodajských a diskusních pořadech ČT ve srovnání s ostatními politickými stranami a hnutími je možné označit za neadekvátní, vzhledem k zastoupení této strany v PS PČR."

17:12 – 24. 03. 2021

2 93

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme