Řecko vyřadí Česko ze seznamu rizikových zemí. Test na koronavirus nebude potřeba, napsal Babiš

Řecko vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na koronavirus při vstupu do Řecka. Řecký premiér změnu vyhlásí ve čtvrtek, upřesnil premiér Andrej Babiš (ANO) své předchozí oznámení na twitteru. „Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba,“ uvedl ve čtvrtek Babiš. Informaci potvrdilo na základě diplomatických zpráv i ministerstvo zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 17:12 13. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní dovolená, moře (ilustrační foto)

V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30 000. Ilustrační foto | Foto: sarahbernier3140 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Podle informací od naší ambasády v Aténách, i podle sdělení z řecké ambasády v Praze by skutečně nemělo řecké vládní nařízení o nutnosti testování českých turistů vejít v platnost. Čekáme v tuto chvíli na oficiální změnu tohoto dokumentu a jeho publikování,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Do Řecka mohou Češi od 17. srpna pouze s negativním testem na koronavirus, oznámila vláda

Číst článek

„Na základě rozhodnutí řeckého předsedy vlády pana Mitsotakise nebude pro osoby cestující letecky z České republiky do Řecka požadována negativní diagnóza covid-19 a očekává se změna příslušného společného ministerského rozhodnutí,“ uvedla na svém facebookovém profilu řecká ambasáda v Praze. Upozornila ale, že Češi stejně jako dosud budou muset nejméně 24 hodin předem vyplnit elektronický formulář Passenger Locator Form.

„Mám naději na dobrý výsledek, věřím, že se ho zítra (v pátek) dočkáme,“ řekl v České televizi český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. Českým turistům proto doporučil trpělivě vyčkat do pátečního dopoledne.

„Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v Česku, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka,“ uvedl premiér na twitteru.

Řecko nedávno kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy ne starší než 72 hodin pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření má platit od pondělí 17. srpna. V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30 000.

Konkrétní termín ve svém příspěvku premiér neuvedl. České televizi později řekl, že na změně začne řecká strana pracovat ještě ve čtvrtek. Opatření by tak v pondělí vůbec nemělo začít platit, což Babiš následně uvedl i na sociální síti.

Ministerstvo zahraničních věcí přibližně o dvě hodiny dříve na svém twitterovém účtu informovalo, že jedná s Řeky o obnovení volného cestování. „Pracujeme na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září,“ napsalo ministerstvo zahraničí.

Lidé starší deseti let přijíždějící do Řecka podle dosavadního nařízení musejí mít od pondělí potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje jim má vydat laboratoř, která vzorek testovala.

K cestování do 🇬🇷 Řecka od 17.8. potřebujete tři věci: test, lékařské potvrzení ("bezinfekčnost") a QR kód z formuláře řeckých úřadů. Dobrá zpráva je, že testy a "bezinfekčnost" NEMUSÍ mít děti do 10 let❗ Na @Ministerstvo zahraničních věcí pracujeme na návratu k volnému cestování do 🇬🇷 od 1. září.

10:23 – 13. 08. 2020

5 7

Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. Test stojí obvykle 1756 korun ve státních a krajských nemocnicích, v soukromých odběrových místech může být cena pro samoplátce vyšší.

Před příjezdem do země musí lidé vyplnit také formulář, takzvaný Passenger Locator Form, k dispozici je v angličtině na webu. Po jeho vyplnění je vygenerovaný QR kód, která si lidé musí vytisknout nebo uložit třeba do mobilu. Na jeho základě jsou někteří vybraní při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli posílení testovací kapacity v regionech v úterý cestovní kanceláře vyzvalo, aby počty lidí, kteří mají rezervovaný zájezd do Řecka, nahlásily na e-mail crtexterni@mzcr.cz i s místem bydliště a datem odletu. Do středečních 14.00 jich bylo nahlášeno zhruba 1000.

Cestovní kanceláře žádají, aby cena testu pro samoplátce byla snížena na 500 korun a aby laboratoře musely povinně vzorek otestovat do 24 hodin. Teď je limit dvojnásobný, což je podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Snižovat nemíní ani stanovenou cenu 1756 korun.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme