Řidiči pražských tramvají ukončili stávku

Stávka pražských řidičů tramvají za vyšší mzdy o půlnoci skončí a v úterý pokračovat nebude. Rozhodl o tom stávkový výbor Federace řidičů tramvají. Její předseda Antonín Dub nicméně pohrozil, že v příštích týdnech se může znovu opakovat. V pražských ulicích navzdory vyhlášení celodenní stávky v pondělí jezdilo skoro 90 procent tramvají. Vedení dopravního podniku pokládá protest za nelegální a rozhodlo se federaci zažalovat. Hodlá jí také dát k úhradě vzniklé ztráty. Federace chce naopak zažalovat členy ochranky dopravního podniku a konkrétní policisty, kteří údajně proti stávkujícím tvrdě zasáhli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tramvaj pře výhybkou

tramvaj pře výhybkou | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Navzdory probíhající celodenní stávce vyjela do pražských ulic většina tramvajových souprav. "Původně jsme počítali, že v šest hodin bude v pražských ulicích 250 tramvají. Vyjelo 171 tramvají, to znamená více než 70 procent. Zatím nemáme problém s tím, že by řidiči nechtěli nastoupit do práce, spíše s tím, že ta menší skupina lidí jim v tom brání," uvedla mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová. Odpoledne pak v ulicích metropole bylo téměř 90 procent tramvají.

Za stávkující řidiče "zaskočili" i takzvaní brigádníci, které sehnal dopravní podnik. Podle mluvčí Kuchařové ale drtivou většinu linek řídili opravdoví tramvajáci: "My bychom samozřejmě nedokázali obsadit ranní výjezd pouze brigádníky. To je chyméra. Tyto služby jsou sestavovány poměrně dlouhodobě dopředu a nedalo se s tím příliš hýbat, protože stávku federace řidičů oznámila zhruba o půl třetí včera. Ty směny nelze překopat z hodiny na hodinu. Navíc pokud se jedná o brigádníky v rámci dopravního podniku, což jsou lidé, jejichž hlavní pracovní náplň není řidič tramvaje a zastupují, tak samozřejmě plní svoje funkce a musí do práce."

V řadě vozoven došlo ke strkanicím, když se vedení firmy pokusilo odstranit automobily a tramvaje blokující výjezd. Podle stávkujících došlo k několika potyčkám, u kterých asistovala policie. Firma se brání tím, že policii zavolala proto, aby odstranila překážky z kolejí.

Předseda Federace řidičů tramvají Antonín Dub tvrdí, že některé řidiče přiměl k vyjetí z vozoven nátlak. Radiožurnálu řekl, že stávkující, kteří blokovali výjezd tramvajím násilím, vytlačila policie a agentura dopravního podniku. "V mnohých vozovnách byla demonstrace, stávka řidičů násilím rozehnána za účasti policie a za účasti agentury dopravního podniku, který použil fyzického násilí vůči řidičům. Byli na nás použiti těžkooděnci v kuklách a se štíty, několik řidičů muselo vyhledat lékařské ošetření. Budou podána trestní oznámení na konkrétní osoby, policisty, kteří neadekvátním způsobem zasáhli proti stávkujícím, kteří poklidně stávkovali ve svých vozovnách." Podle Duba bylo zraněno asi 10 stávkujících řidičů.

Mluvčí dopravního podniku Dubova tvrzení o násilí striktně odmítá. "Já bych se vůbec nezdráhala tyto informace označit za lživé. Samozřejmě stávkující mají možná právo na stávku, i když my ji stále považujeme za protizákonnou. Nicméně nemají právo bránit těm, kteří stávkovat nechtějí a chtějí vyjet z vozoven. My jsme nepoužili žádné násilí, toho se policie určitě nedopustila. Nedošlo ke zraněním. Podle našich informací nikdo ze stávkujících řidičů nevyhledal ošetření. Takže tyto informace jsou zcela lživé."

Policisté zasahovali ve vozovnách na Žižkově, v Motole, v Kobylisích a ve Strašnicích. Řešili ale pouze přestupky.

To, že by byl zásah proti stávkujícím řidičům přehnaně tvrdý, odmítá pražská policejní mluvčí Eva Miklíková. Ta, jak řekla, ví pouze o dvou lehce zraněných. "Policie postupovala naprosto v souladu se zákonem; použila maximálně donucovacího prostředku hmaty, chvaty, kopy a údery sebeobrany a postupovala tak, aby co nejvíce ušetřila zdraví a životy osob, proti kterým zasahovala."

Vedení dopravního podniku pokládá protest za nelegální a rozhodlo se kvůli tomu zažalovat jejího organizátora - Federaci řidičů tramvají. Hodlá dát federaci k úhradě také ztráty vzniklé stávkou, které činí přibližně sedm miliónů korun. Vedení podniku tvrdí, že řidiči je o vyhlášení stávky neinformovali a nepředložili ani seznam stávkujících, jak ukládá zákon. O stávce se podnik dozvěděl z médií včera odpoledne, a ne tři dny předem, jak by měl.

"Na základě rozhodnutí o legálnosti či nelegálnosti stávky budeme pokračovat v dalších právních krocích, které nám legislativa České republiky umožní," uvedl ředitel dopravního podniku Milan Houfek.

Podobný názor na zákonnost stávky má i pražský primátor Pavel Bém. "Podle zákona by stávka měla být včas ohlášena, tak aby s ní vedení dopravního podniku mohlo počítat a mohlo se na ni připravit."

Akci tramvajáků kritizují i ostatní odboráři. Za nepřipravenou ji označil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Řidiči tramvají ale nejsou členem konfederace. Podle Milana Štěcha bylo chybou organizátorů této protestní akce, že jí nezajistili dostatečnou podporu mezi zaměstnanci podniku a také o ní málo informovali veřejnost. "Prokazuje se naprosto jednoznačně, jak není moudré mít u jednoho zaměstnavatele velké množství profesních odborových organizací, protože pak snadno zaměstnavatel tyto skupiny postaví proti sobě. V zájmu zaměstnanců dopravního podniku i jiných firem je, aby pokud možno utvářeli jednu silnou odborovou organizaci, kde se sice možná v delší době budou rozhodovat. Ta jednání budou náročná, ale když pak dojdou k jednotnému názoru, tak pak ho budou všichni nebo většina prosazovat a pak to má naději na úspěch." Šéfové organizací Odborového svazu pracovníků dopravy ze závodu Elektrické dráhy se stávkou Federace řidičů tramvají také nesouhlasí. Podle předsedy odborové organizace Bohumíra Ježka měli tramvajáci o svých požadavcích na odvolání generálního ředitele Dopravního podniku Milana Houfka a o platových podmínkách jednat.

Dopravní podnik na dnešek zajistil náhradní dopravní spoje. Doprava byla posílena autobusy, metro jezdilo v kratších intervalech a České dráhy přistavilo mimořádné vlaky. Cestující kvůli stávce nemuseli celý den platit jízdné.

V pohotovosti byli navíc dispečeři, kteří podle potřeby nasazovali posilové spoje. Veškeré aktuální informace Pražané získají na internetových stránkách DP Praha nebo na informační lince Dopravního podniku 296 191 817.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme