Rozvědka se rozroste

Kvůli hrozbě terorismu posílí ministr vnitra Ivan Langer civilní rozvědku o 50 lidí. Zjistilo to dnešní Právo. Deník se přitom odvolává na materiál, který by měla už v pondělí projednat česká vláda. List uvádí, že sedm odborníků by mělo přijít do protiteroristického úseku rozvědky, dalších 39 má posílit její úseky zabývající se například energetickou, ekonomickou a kybernetickou bezpečností. Langer ve svém návrhu ale neuvádí, z jakého důvodu riziko teroristického útoku roste.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přísně tajné | Foto: Archiv ČRo

Podle odborníků je to dáno například jednáním o možném umístění americké radarové základny ve vojenském újezdu v Brdech, doplňuje bezpečnostní expert Andor Šándor: "Je to určitě otázka zahraniční politiky České republiky, především výrazná angažovanost Armády České republiky v operacích na území Afghánistánu. Roli hraje i naše účast v Iráku. Nepochybně velmi závažný důvod je ten, že Česká republika od roku 2002 spíš snižuje potenciál svého bezpečnostně-zpravodajského systému. Především se stalo, že v minulých letech bylo výrazně oslabeno vojenské zpravodajství."

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora by Česká republika měla víc investovat do svého zpravodajského a bezpečnostního systému: "Země nejvíc ohrožené islámským terorismem - Spojené státy a Izrael - pasivně investují do svých bezpečnostních systémů už dlouhou dobu. Je patrné, že se jim daří odvracet útoky proti cílům na jejich území."

Šárka Slezáková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme