Rušení koncesionářských poplatků by byla chyba, reagoval Sobotka na Zemana

Přístup prezidenta Miloše Zemana ke koncesionářským poplatkům se nelíbí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a dnešní výroky prezidenta na toto téma kritizuje třeba i ODS. Zeman při své návštěvě Plzeňského kraje podpořil senátorský návrh, podle nějž by lidé nemuseli za určitých okolností poplatky platit, a zpochybňoval také objektivitu televize. ČT kritiku odmítla a Zemanova slova označila za útok na nezávislost televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Koncesionářské poplatky jsou zárukou toho, že veřejnoprávní média, televize i rozhlas, nejsou závislé ani na komerčních zájmech a podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem,“ vzkázal premiér Sobotka v prohlášení zveřejněném na webu vlády.

„Zejména v době, kdy ubývá nezávislých médií a roste mediální vliv nejrůznějších oligarchů, by bylo zrušení koncesionářských poplatků hrubou chybou, která by poškodila demokracii, svobodu slova, českou kulturu a v konečném důsledku i všechny naše občany,“ dodal premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroky Miloše Zemana o zrušení koncesionářských poplatků okomentoval novinář Karel Hvížďala

Také z ODS zaznívá na adresu prezidenta kritika. „Prezident Zeman podpořil svého kamaráda senátoru Velebu v boji proti České televizi,“ napsal třeba poslanec Martin Kupka na facebooku.

Připomněl tak, že s návrhem, o němž Zeman při návštěvě Plzeňského kraje mluvil, přišel právě senátor a předseda Strany práv občanů (kdysi měla strana v názvu i přídomek Zemanovci) Jan Veleba.

„Můžeme mít kritické připomínky k práci České televize i Českého rozhlasu. Tady jde ale o víc. Část mediální scény už ztratila svou nezávislost pod křídly Agrofertu a Andreje Babiše. O to víc teď potřebujeme nezávislá a silná média veřejné služby,“ poznamenal Kupka.

Zeman kritizoval objektivitu ČT. Jde o bezprecedentní útok, reagovala televize

Číst článek

Narážka na předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše míří na fakt, že mezi firmy, které Babiš vlastní, patří i média (mj. MF Dnes či Lidové noviny). Babiš tvrdí, že do jejich chodu nezasahuje.

Publicista Karel Hvížďala nápad na zrušení povinnosti platit koncesionářské poplatky označil za „v kontextu naši civilizace nevídaný“.

„Ve většině těch, řekněme, evropských zemí se považuje veřejnoprávní vysílání jak rozhlasu, tak televize za součást demokracie, prostě je to ta čtvrtá moc ve státě,“ poznamenal Hvížďala v rozhovoru pro Český rozhlas.

Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme