Šachový seminář na Pedagogické fakultě UK učí budoucí pedagogy, jak rozvíjet u dětí logické myšlení

Černé a bílé figurky se brzy mohou stát běžnou pomůckou učitelů při vyučování. Nejen v matematice, ale třeba i výtvarné výchově nebo češtině mohou skrze šachovnici rozvíjet u dětí logiku i prostorovou orientaci. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy nabízí budoucím kantorům speciální seminář. Vede ho mezinárodní šachová mistryně Martina Kořenová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy jsou podle exmistra světa Bobbyho Fischera válkou na hrací desce, při níž jde o to rozdrtit konkurentovo myšlení i ego

Šachy jsou podle exmistra světa Bobbyho Fischera válkou na hrací desce, při níž jde o to rozdrtit konkurentovo myšlení i ego | Foto: Fotobanka Freeimages

Lektorka Martina Kořenová vyznačuje na tabulové šachovnice jednotlivá pole, která si musejí studenti zapamatovat. A určit pak místo, ze kterého míří střelec na všechna najednou. U dalšího úkolu pak budoucí učitelé přemýšlejí, jak dát mat.

„Hrajeme si na šachovnici tím způsobem, že jim nastavuji různé rébusy, které sami vyřeší, a pak ty rébusy sami vymýšlejí a předkládají je ostatním,“ říká Martina Kořenová.

Studenti pak mohou některé metody z šachového semináře používat i v běžných hodinách s dětmi. Šachovnice je totiž donutí počítat, násobit a hledat geometrické tvary.

Podle lektorky nemusí šachovnice rozvíjet jen logické myšlení, paměť a prostorovou orientaci. Figurky se dají využít i ve výtvarné výchově. Záleží na tvořivosti jednotlivých učitelů.

Pedagogická fakulta se rozhodla pro šachový seminář i proto, aby budoucím učitelům nabídla inspiraci, jak oživit dětem hodiny a nabídnout netradiční pohled na vyučování.

„Předmět není o tom, aby se učitelé naučili hrát šachy, ale je o tom, aby se naučili pracovat s dětmi a využívat šachové prostředí pro vývoj myšlení,“ popsal Antonín Jančařík z katedry matematiky.

Šachy už se v posledních letech staly běžnou součástí vyučování v některých evropských zemích. I Česko postupně využívá černobílé figurky v mateřských a základních školách.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme