Šéf zelených obviňuje cizineckou policii z korupce

Šéf Strany zelených Ondřej Liška chápe důvody, proč senátor Jaromír Štětina pomáhá ukrývat neúspěšného žadatele o azyl z Gruzie. Liška ve Dvaceti minutách Radiožurnálu prohlásil, že česká cizinecká policie patří k nejzkorumpovanějším složkám státní správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Liška | Foto: Tomáš Adamec

"Myslím si, že právě v oblasti udělování azylu, dlouhodobých povolení k pobytu a tak dále tady funguje skutečně organizovaní síť, klientelistická a korupční," uvedl Liška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Strany zelených Ondřej Liška byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu

Samo ministerstvo vnitra podle něj o problému dobře ví. "Proto také v minulosti opakovaně navrhovalo úplnou reorganizaci a rozpuštění, bohužel k tomu zatím nedošlo," dodal Liška ve Dvaceti minutách.

Šéf cizinecké police Vladislav Husák se proti prohlášení Onřeje Lišky ohradil. Pro Radiožurnál uvedl, že oni o udělení azylu nerozhodují. To podle něj náleží ministerstvu vnitra.

"Cizinecká policie vykonává v této oblasti některé dílčí činnosti. Já do jisté my chápu, že tato problematika je poměrně složitá, na druhou stranu si myslím, že jestliže někdo tvrdí, že je cizinecká policie tou nejzkorumpovanější v souvislosti s udělováním azylů, tak by si měl v první řadě celou materii načíst," podotkl Husák.

Gruzínci prý doma hrozí smrt

Senátor Jaromír Štětina pomáhá v Česku skrývat gruzínského občana Timura Borčašviliho, který nedostal azyl a měl kvůli tomu republiku do neděle opustit.

Podle Štětiny ministerstvo vnitra nepostupovalo správně a snaží se muži zabránit, aby se mohl u soudu proti rozhodnutí osobně bránit. Resort ale oponuje, že Gruzínec může požádat o azyl znovu, a být tak po dobu azylového řízení v Česku legálně.

Borčašvili byl podle Štětiny dříve spolupracovníkem bývalého čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Senátor míní, že návrat Borčašviliho do Gruzie by znamenal bezprostřední ohrožení jeho života ze strany ozbrojenců "loutkového prezidenta Čečenska Ramzana Kadyrova".

Martin Hromádka, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme