Senát schválil posílení vojsk v Afghánistánu. Poslanci ještě ne

Senát schválil posílení české armádní mise v Afghánistánu o 55 vojáků. Osud návrhu je dál nejistý, sněmovna totiž dnes rozhodnutí o něm odložila. ODS se pokusí bod zařadit na pátek. Pokud se jí to nepodaří, vrátí se k němu poslanci zřejmě až na dubnové schůzi. Levice je proti navyšovaní počtu vojáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Ministr Martin Barták ale věří, že návrh ale nakonec dolní komorou projde:"Myslím, že šance umírá poslední, to nakonec i jako lékař jsem vždycky razil. Je potřeba bojovat do konce. Mně se nelíbí, když někdo používá argumenty a fakta, které jsou naprosto nepravdivé."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Barták věří, že návrh na posílení vojsk v Afghánistánu projde i sněmovnou.

Pro návrh zákon zvedli ruce jak zákonodárci ODS, tak klub TOP 09 a Starostové i lidovci. Proti hlasovali komunisté a dva sociální demokraté. Ostatní senátoři ČSSD návrh buď podpořili nebo se hlasování zdrželi. To překvapilo i předsedu Senátu, občanského demokrata Přemysla Sobotku:

"Jsem za to rád, že i někteří sociální demokraté ctí, že jsme v NATO. Že jsme tam vstoupili v době vlády sociální demokracie a že dohody se mají dodržovat. Pro mě je to velmi dobrý signál."

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemysl Sobotka /ODS/ byl překvapený výsledkem hlasování

Podle předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy nebyli při hlasování nijak vázaní: "To je záležitost osobního názoru každého. Trošičku nás mrzelo, a to je možná důvod, proč to většina nepodpořila, že zde nebyla komunikace s ministrem obrany, který by přišel, požádal náš klub a projednal to dopředu. Tak jako například kdysi ministr Langer, když chtěl projednávat policejní reformu."

Sněmovna projednávání návrhu přerušila

Poslanci o posílení vojenské mise v Afghánistánu nerozhodli. Projednávání vládního návrhu přerušili. Znovu by se k němu mohli vrátit už tento pátek, pravděpodobnější ale je, že ho zařadí až na dubnovou schůzi sněmovny.

S tím, aby vláda do Afghánistánu poslala dalších 55 vojáků - 15 na výcvik afghánských policistů a 40 na obsluhu dělostřeleckého radaru - nesouhlasí sněmovní levice. ODS naopak posílení kontingentu podporuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vidím /ODS/ komentuje navýšení počtu vojáků v Afghánistánu.

Poslanec za ODS Jan Vidím vysvětlil, co by nedodržení českého závazku vůči spojencům znamenalo:"Ve chvíli, kdy se Česká republika stane jednou ze dvou nebo tří zemí, které nepřispějí do posílené vojenské operace v roce 2010, která je klíčová pro strategii v Afghánistánu, tak se ocitne na okraji."

Vidím dodává: "Přijde mi to opravdu zbabělé a podlé."

"Místo pomoci radar," odporuje levice

Proti posílení kontingentu je sněmovní levice. Například ČSSD vadí, že by do Afghánistánu měla odjet radiolokační jednotka se dvěma dělostřeleckými radary. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka by se Afgháncům dalo pomoci jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomíř Zaorálek /ČSSD/ komentuje navýšení počtu vojáků v Afghánistánu

"Když jsem poslouchal prezidenta Karzáího, když zde byl, tak on chtěl, abychom umožnili studovat lékařům a inženýrům v České republice. Chtěl pro ně stipendia. Zároveň říkal, že by uvítal, kdyby bylo možné vycvičit v Česku policisty. To byly konkrétní požadavky, tak na ně odpovězme, " říká ke stažení vojáků Zaorálek a dodává:

"Místo toho tam posíláme dělostřelecký radar, což je obrovské zařízení, které stojí miliardu a poměrně snadno se dá zničit například tím, že najede někde na minu. Stojí to velké peníze a efekt je pramalý."

Věra Pfeifferová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme