Senátoři ocenili Zemanovu návštěvu horní komory i návrhy na změnu volebního systému

Prezident Miloš Zeman poprvé v roli hlavy státu navštívil horní komoru parlamentu. Před senátory vystoupil s asi čtvrthodinovým projevem. Řada z nich Zemanovu návštěvu ocenila, stejně jako úvahy o změnách volebního systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman navštívil Senát. Vlevo je první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka | Zdroj: ČTK

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS prezidentovu návštěvu přivítal. Je podle něj taky dobře, že Miloš Zeman v Senátu otevřel otázku změny volebního systému.

„Jedna věc mě pozitivně překvapila – že takhle brzo po inauguraci přišel do Senátu. Signalizuje to, co valná část z nás při předvolebních kampaních říkala a on to jako vítěz splnil – že bude chodit do obou komor. Je dobře, že zvolil Senát, protože jsme horní komorou,“ chválil Sobotka.

Také šéfa horní komory Milana Štěcha z ČSSD prezidentův projev potěšil. „Jeho vystoupení dokladuje to, že prezident republiky má zájem, aby se česká politická scéna zklidnila, abychom se soustředili na věci, které jsou ve prospěch naší země, ve prospěch občanů. Myslím si, že jeho vystoupení zde bylo velmi přátelské,“ hodnotí Štěch.

Miloš Zeman promluvil k senátorům. Navrhl změnu volebního zákona

Číst článek

Zeman senátorům řekl, že by českému volebnímu systému prospělo snížení hranice preferenčních hlasů při volbách do sněmovny. Podle něj by se měla hranice snížit z 5 na 3 procenta.

Senátor za ČSSD a Zemanův rival v prezidentské volbě Jiří Dienstbier by byl ještě radikálnější. Sám by prý raději navrhl úplné zrušení hranice pro preferenční hlasy. Před tím ale Miloš Zeman v Senátu varoval.

Jana Čermáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme