volební systém

volební systém v textech na iROZHLASU

|Lucie Weissová |Zprávy z domova

Volební kuchařka: Jak správně odevzdat svůj hlas

V pátek a v sobotu budeme mít zase jednou příležitost spočítat to těm, kteří nás zklamali a dát důvěru těm, kterým věříme. Čekají nás volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. V našem seriálu si od pondělí do pátku osvěžíme volební pravidla, řekneme si koho, kde a jak budeme volit a taky něco o zpracování výsledků voleb. A začneme těmi, kdo usilují o náš hlas.

|Karolína Koubová, pir |Zprávy z domova

Iniciativa lobuje za přímou volbu poslanců. Byli by prý zodpovědnější

Architekt Josef Pleskot, podnikatelé Jan Světlík a Zbyněk Frolík, lékař Jan Pirk, designér Michal Froněk, grafik Aleš Najbrt, herec Ondřej Vetchý či skladatel Ondřej Soukup, to je jen několik jmen, která stojí pod výzvou za přímou volbu poslanců, respektive za změnu volebního systému do poslanecké sněmovny z poměrného na většinový. Poslanci by prý byli zodpovědnější a kvalitnější.

|Martina Mašková, bre |Zprávy ze světa

Habsburkové mohou kandidovat na rakouského prezidenta

Rakousko po téměř sto letech zrušilo paragraf volebního zákona, který z kandidatury na hlavu státu vylučoval příslušníky dříve vládnoucího císařského rodu Habsburků. Vyhovělo tak kritice Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která v roce 2010 označila ‘habsburský paragraf‘ za anachronismus. Protihabsburské zákony přijalo Rakousko hned po první světové válce, která vedla k pádu císařství a k vyhlášení republiky.