volební systém

|Lucie Weissová |Zprávy z domova

Volební kuchařka: Jak správně odevzdat svůj hlas

V pátek a v sobotu budeme mít zase jednou příležitost spočítat to těm, kteří nás zklamali a dát důvěru těm, kterým věříme. Čekají nás volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. V našem seriálu si od pondělí do pátku osvěžíme volební pravidla, řekneme si koho, kde a jak budeme volit a taky něco o zpracování výsledků voleb. A začneme těmi, kdo usilují o náš hlas.

|Karolína Koubová, pir |Zprávy z domova

Iniciativa lobuje za přímou volbu poslanců. Byli by prý zodpovědnější

Architekt Josef Pleskot, podnikatelé Jan Světlík a Zbyněk Frolík, lékař Jan Pirk, designér Michal Froněk, grafik Aleš Najbrt, herec Ondřej Vetchý či skladatel Ondřej Soukup, to je jen několik jmen, která stojí pod výzvou za přímou volbu poslanců, respektive za změnu volebního systému do poslanecké sněmovny z poměrného na většinový. Poslanci by prý byli zodpovědnější a kvalitnější.

Habsburkové mohou kandidovat na rakouského prezidenta

|Martina Mašková, bre |Zprávy ze světa

Rakousko po téměř sto letech zrušilo paragraf volebního zákona, který z kandidatury na hlavu státu vylučoval příslušníky dříve vládnoucího císařského rodu Habsburků. Vyhovělo tak kritice Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která v roce 2010 označila ‘habsburský paragraf‘ za anachronismus. Protihabsburské zákony přijalo Rakousko hned po první světové válce, která vedla k pádu císařství a k vyhlášení republiky.

|Milan Kocourek, Helena Berková, Marika Táborská |Zprávy ze světa

V Británii vrcholí kampaň před referendem o volební reformě

V Británii končí kampaň před zítřejším referendem o změně volebního systému. Soupeření mezi stoupenci jednokolového většinového systému a navrhované změny ve prospěch alternativního hlasu se přitom v posledních dnech přiostřuje. Britové zítra zároveň hlasují v komunálních volbách. A ve Skotsku, Welšsku a v Severním Irsku se zase volí zemské parlamenty.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Poslanci se budou vyjadřovat k počtu volebních obvodů Prahy

Praha by měla být jedním volebním obvodem. Zákonem to chce upravit šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Chce tak zabránit podle něho účelovému rozdělení hlavního města na několik volebních obvodů, které plánuje ODS na pražské radnici. Podle Svobody by rozdělení na více obvodů mělo přinést lepší volební výsledky pro ODS, zatímco svým návrhem chce dosáhnout toho, aby měly hlasy voličů z různých pražských obvodů stejnou váhu. K jeho návrhu by se dnes měla vyjádřit sněmovna.