Seznam pohřešovaných Čechů v Asii se zkrátil na 10 jmen

Počet Čechů pohřešovaných v jihovýchodní Asii se snížil na deset, tedy o jednoho. Svoji rodinu kontaktovala nezvěstná turistka z Barmy. Ministerstvo zahraničí už má vzorky DNA od všech sedmi pohřešovaných Čechů, o kterých mají naše úřady největší obavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tsunami | Foto: NOAA

Vzorky odletí nejbližším spojem do Thajska. Dosud zůstává potvrzena smrt jedné ženy české národnosti.

Totožnost několika tisíc obětí živelní pohromy v Thajsku by mohla být známa do měsíce - uvedl to dnes thajský premiér Tchaksin Šinavatra s tím, že jména velké části zemřelých už se nepodaří zjistit. Jeho tvrzení je ovšem v rozporu s názory expertů soudního lékařství. Podle nich budou údaje o více než 5 000 zesnulých shromážděny spíš až za tři čtvrtě roku.

Záchranáři v Thajsku předpokládají, že exhumací mohou objevit těla několika desítek cizinců, o kterých dosud nebyly žádné zprávy. V prvních dnech po tsunami bylo mrtvých tolik, že pro ně nebylo dost místa v márnicích. Úřady proto rozhodly, že ti, kteří vypadají jako Thajci, budou pohřbeni, aniž by se detailně zkoumalo, o koho jde. Existuje ale podezření, že do této kategorie bylo omylem zařazeno několik desítek cizinců. Kvůli přesné identifikaci se všem exhumovaným odebírají vzorky DNA.

Mezitím europarlament podpořil ve Štrasburku návrhy Evropské komise poskytnout pomoc postiženým asijským zemím. 100 milionů eur půjde na mimořádnou pomoc a dalších 350 milionů eur na obnovu a rekonstrukci. Část peněz nepochází z nových zdrojů, ale bude přesměrována ze stávajících prostředků na dlouhodobé rozvojové projekty.

Podle některých statistik celková slíbená pomoc států, mezinárodních a charitativních organizací tak už překročila deset miliard dolarů.

Ničivé vlny si v Asii koncem prosince vyžádaly kolem 160 tisíc mrtvých. Mezi nimi je i přes 400 cizinců.

Milan Kopp, Petr Doležel, Ladislav Dvořák, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme