Sjezd Alternativy pro Německo: hádky v sále, bitky v ulicích

Dva policisté byli zraněni a policejní auto zapáleno při sobotních protestech v Kolíně nad Rýnem. Na víkendovém sjezdu se tam sešlo kolem 600 delegátů hluboce rozpolcené pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD), aby projednalo postup pro zářijové spolkové volby. Bouřlivá je podle prvních informací i situace v jednacím sále, kde předsedkyně AfD Frauke Petryová utrpěla hned po zahájení sjezdu zdrcující ránu, když delegáti odmítli jednat o jejím návrhu budoucí strategie strany, oznámily agentury DPA a Reuters.

Kolín nad Rýnem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petryová v něm vyzývala k zaměření budoucích snah AfD na vytvoření aliancí s dalšími stranami s cílem dostat se do vlády, místo aby AfD lpěla na své pozici dlouhodobé opoziční síly, která se spokojuje jen s provokačními prohlášeními. V řadách strany ale vyvolal tento její kontroverzní návrh pobouření a většina delegátů o něm odmítla diskutovat, přestože Petryová naznačila ochotu ke kompromisům.

Sjezd AfD se koná v hotelu v centru Kolína, kam se delegátům podařilo dostat jen za masivní policejní ochrany. Zabránit se jim v tom snažily stovky protestujících demonstrantů s transparenty a tlampači, kteří se pokoušeli přístupové cesty k hotelu zablokovat. Na různých protestních akcích se očekávala účast až 50 tisíc lidí, na udržení klidu nasadila policie přes čtyři tisíce příslušníků.

Alternativa pro Německo se radikalizuje, měla by ji sledovat tajná služba, napsal vicekancléř

Číst článek

Mluvčí kolínské policie podle agentury Reuters označil situaci v městě za „velmi dynamickou“ a v některých částech „dosti agresivn퐓. Policisté podle něj zastavili ke kontrole dokladů kolem stovky demonstrantů, nikdo ale nebyl zadržen. Policejní prezident Jürgen Mathie už dříve řekl, že se obává příjezdu několika stovek násilníků z levicově extrémního spektra.

Německá zpravodajská televize n-tv ukázala skupinu asi 50 lidí při střetu s policisty na koních a její zpravodaj řekl, že proti některým demonstrantům použili policisté pepřový sprej.

Na svém víkendovém sjezdu v Kolíně mají delegáti AfD především najít člověka do čela kandidátky pro spolkové volby. Předsedkyně Frauke Petryová totiž v úterý oznámila, že nechce jít do zářijových voleb do Spolkového sněmu jako hlavní kandidátka své strany. Volebním lídrem se podle svého oznámení médiím nechce stát ani spolupředseda AfD Jörg Meuthen.

Podpora protiimigrační strany v poslední době spíše klesala a podle posledních průzkumů se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Volební preference se této straně snižují s poklesem náporu uprchlíků, ale ve volbách 24. září má velkou šanci dostat se poprvé do Spolkového sněmu.

Na stranickém kongresu budou delegáti schvalovat kromě kandidátek také předvolební program. V jeho návrhu jsou například požadavky na kontroly na hranicích, vyhošťování migrantů a zákaz muslimských šátků. Strana slibuje také mimo jiné zastavit plán na opuštění atomové energie.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme