SLEDOVALI JSME ONLINE: Proti vládě demonstrovaly tisíce lidí. V Praze zasahovala policie

Demonstranti proti vládě ukončili svůj protest u Národního divadla skandováním hesla ‚demisi, demisi‘, které bylo určené vládě. Na Národní třídě ještě zůstávají hloučky diskutérů a řada lidí chodí zapalovat svíčky k památníčku na počest studentů, proti kterým zde 17. listopadu 1989 brutálně zasáhla policie. Doprava na Národní třídě již byla obnovena. Magistrála je rovněž opět průjezdná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demostrace proti vládní politice na Václavském náměstí, 17.listopad 2012

Demostrace proti vládní politice na Václavském náměstí, 17.listopad 2012 | Foto: Filip Jandourek

Na Václavském náměstí ale zůstalo několik desítek lidí. Jde především o příznivce aktivisty Zdeňka Ponerta, kteří jsou v podnapilém stavu. Hlídá je policie a došlo tam již k několika potyčkám.

Kvůli demonstraci Stop vládě! se na Václavském náměstí podle odhadů sešly tisíce lidí s vlajkami a transparenty. U mikrofonu se vystřídali členové odborů a občanských iniciativ z platformy Stop vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náladu v české společnosti v rozhovoru pro Radiožurnál zhodnotil sociolog Ivan Gabal

Společným mottem byla kritika vlády, jejích škrtů a sociální politiky. Akce byla symbolicky zakončená zvoněním klíčů. Účastníci demonstrace se poté přesunuli na Národní třídu, aby si připomněli události 17. listopadu 1989.

„Atmosféra je jiná, řekl bych, na rozdíl od té situace zhruba před tři čtvrtě rokem, kdy ty protesty byly citelně sociálně-ekonomicky zaměřené, tak teď mají silný politický náboj nespokojenosti, řekl bych až frustrace lidí,“ hodnotí dění sociolog Ivan Gabal.

Současná situace podle něho velmi nepříjemně připomíná konec 80. let:

„Zdá se mi, že politici jsou zcela zaměstnáni vnitřními problémy svých politických stran, svých vztahů v koalici, opozici a podobně a v zásadě vůbec nereflektují klesající spokojenost lidí s tímto způsobem výkonu politiky.“

Ještě před začátkem demonstrace došlo ke konfliktům mezi samotnými protestujícími. Organizátoři odpolední odborové demonstrace nejprve požádali policii, aby zpod sochy sv. Václava odtáhla dodávku Zdeňka Ponerta, notorického narušovatele různých akcí.

Auto totiž hudbou a proslovy rušilo přípravy demonstrace. Zdeněk Ponert hlásal, že bossové odborů se spojili s vládou, a měl i další protivládní názory.

Události roku 1939 by neměly být nikdy zapomenuty, prohlásil Klaus

Číst článek

Dodávku obklopili policisté, přívrženci Zdeňka Ponerta ale odtahu bránili a nevybíravými slovy velmi hlasitě pokřikovali na policisty. Například skandovali 'Máme holé ruce'.

Situace se uklidnila, protože odtahové službě se za asistence zásahové jednotky policie nakonec podařilo dodávku odvézt.

Konflikt se ale rozhořel nanovo, když přívrženci Zdeňka Ponerta obsadili rampu Národního muzea. Měli tam zvukovou aparaturu a emotivně mluvili k lidem.

Pietní akt na Národní třídě narušil muž s transparentem, nadával na zemi i prezidenta

Číst článek

Kritizovali vládu, politické strany, volby, sdělovací prostředky a současnou situaci v České republice. Vydávali se přitom za zástupce skutečné demokracie. Nepřestali ani poté, co začala protivládní demonstrace.

V jednu chvíli tak probíhaly souběžně dvě protestní akce, které se navzájem překřikovaly.

Protesty proti vládě proběhly také v Brně a v Ostravě. Účastníci tam požadovali předčasné volby, novou vládu a možnost hlasovat o klíčových zákonech v referendu.

Další demonstrace se konala v Českých Budějovicích. Lidé na tamním náměstí vyjadřovali nesouhlas s tím, že krajskou radní pro školství a kulturu se stala členka KSČM Vítězslava Baborová.


Jaroslav Skalický, Petr Medek, Jan Piroch, Simona Bartošová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme